LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore . Zbulohet ilaçi i jetëgjatësisë

Zbulohet ilaçi i jetëgjatësisë

Një medikament kundër diabetit, premton të jetë ilaçi i pari që mund të bllokojë plakjen dhe të zgjasë jetën e qenieve njerëzore deri në 120 vjet.

Lajmi është publikuar nga agjencia përgjegjëse për tregtimin e barnave në SHBA, e quajtur FDA, e cila është shprehur se tashmë medikamentin e testuar tek minjtë do ta provojë tek 3 mijë pacientë.

Eliksiri i jetëgjatësisë ka në bazë metforminë, një molekulë e cila në laborator ka zgjatur me 40% jetën e minjve dhe është në përdorim prej dhjetëra vitesh.

Nëse eksperimenti reszulton me sukses, njerëzimi do të shpëtojë edhe nga sëmundje si Parkinson apo Alzeimer.

Loading...
More in Kryesore, Shendeti
Lu: Keni ora më të shtrenjta se makina ime… gjyqtarët fshehin duarët dhe jo orat

Close