LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . 8 fakte për spermën që do ju lënë gojëhapur

8 fakte për spermën që do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma?

91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj ka edhe vitamina E, C dhe B12, fruktozë, acide dhe lipide.

Derisa larg mund ta dërgojë spermën një mashkull?

Gjatë derdhjes, sperma mund të shkojë deri në një largësi prej 29.7 centimetra, që është rekordi mjekësor.

A mund të rrisësh sasinë e spermës?

Mesatarisht një mashkull derdh deri në një lugë çaji me spermë ose 3.5 centimetra kub. Nga puthjet dhe ledhatimet përpara seksit mund të rritet edhe sasia e spermës që derdhet. Sasia e spermës që derdhet gjatë aktit seksual është 20 përqind më e madhe se ajo që derdhet gjatë masturbimit.

Sa spermë prodhon njeriu?

Gjatë gjithë jeëts së tij, një person mesatar prodhon deri në 50 litra spermë. Ai derdh deri në 14 mijë herë.

Sa gjatë jetojnë spermatoziodët?

Në vaginë jetojnë disa orë, në qafën e mitrës deri në shtatë ditë, në testikuj deri në një muaj.

Sa të shpejtë janë spermatozoidët?

Tre deri në katër milimetra për minutë. Shpejtësia e derdhjes është 17 kilometra në orë.

A e bën kafeja spermën më të shpejtë?

Shkencëtarët e Universitetit të San Paolos kanë zbuluar se meshkujt që konsumojnë më shumë se tre kafe në ditë, e kanë spermën më të lëvizshme. Por kjo nuk është e provuar për burrat evropianë.

Sa spermatozoidë ka një derdhje?

Deri në 600 milionë. Ato përmbajnë nëntë milionë gigabajt të dhëna, dmth informacion gjenetik. Me të do mbusheshin hardrajverat e 1.5 milionë kompjuterave.

Loading...
More in Shendeti
Sa e pistë është mjekra?

Close