Home . Kryesore . A do kaloi Xhafa nesër mbi trupin e “Çizmes” dhe të Lulit?

A do kaloi Xhafa nesër mbi trupin e “Çizmes” dhe të Lulit?

Nesër, qytetarët shqiptarë do të shikojnë një nga rastet më të rralla të vetëflijimit! Kryetari de jure i opozitës, Lulzim Basha dhe kryetari i shoqatës numër 33 të të “Përndjekurve të Tredhur”, ish-bashkëpuntori i sigurimit me pseudonimin “Çizmja”, do të vetëflijohen si kurban para Ministrisë së Brendëshme në shenjë respekti, për betimin e bërë në Çadrën e Lirisë, përpara gjithë popullit, që e ka vizituar dhe ka marrë bekimin e saj, sikur të ishte “Kisha e Laçit”.

Por, ka një ndryshim mes Kishës së famshme të Laçit dhe çadrës së famshme të Bulevardit. Në kishën e Laçit, njerëzit dhurojnë, luten dhe japin… për të marrë bekimin, kurse në çadrën e bulevardit, njerëzit paguhen, ushqehen, dehen, shajnë dhe ulurasin për të marrë… hiçin.

Mirëpo, nesër do ndodhë diçka e veçantë shumë e rëndësishme, për çadrën e mërgatës. Udhëheqësit, më në fund do e tregojnë veten si “burra bese” dhe “fjale”, jo si gënjeshtar dhe mashtruesa. Të dy “heronjtë” nuk do të vetëdigjen, duke u lyer me benzinë, siç lyen dhe dogjën tragjikisht Lirakun. Ato do të shtrihen tek dera e ministrisë me batanie leshi dhe do presin të vijë ministri.

Aty është finalja: Nëse ai do kaloi mbi trupat e tyre dhe do futet në zyrë, dy heronjtë do sakrifikohen, duke mos dalë kurrë më nga çadra, duke e konsideruar veten të “vrarë”. Nëse ministri kthehet dhe jep dorëheqjen, atëherë çadra do mbyllet, qeveria do iki dhe nuk ka flijim. Kauza e çadrës fiton dhe bashkë me të humbasin gjithë çadristët rrogat, racionet e qofteve dhe shishet e birrës.

Në fakt, ne nuk e duam këtë gjë. Ne, nuk duam që Tiranës t’i mbyllet një Qendër Sociale, me hotel dhe ushqim falas, për njerëzit që udhëtojnë për punët e veta në Tiranë dhe që nuk kanë mundësi të paguajnë për të fjetur, ngrënë e pirë kaq mirë, pa pasur asnjë qindark në xhep. Ashtu siç ka premtuar kryetari i çadrës, ne këto standarte presim: ha, pi, rri, mos paguaj! Shpresojmë që burrat “trima” të kthehen në çadër, që çadra të ketë jetë të gjatë dhe hallexhinjtë të brohorasin me gjithë shpirt: Rroftë çadra! Rrofshin çadrat!/Tellalli.al/

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Në Tiranë punohet dhe natën… Bashkia e zotuar për të përmbushur të gjithë nevojat e kryeqytetit (Foto)

Close