LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni . Arrestohet “agjenti” serb i BIA-s që vodhi shqiptarët e Preshevës

Arrestohet “agjenti” serb i BIA-s që vodhi shqiptarët e Preshevës

Policia arrestoi sot shtetasin Zvonko C 60 vjec në Kragujevac nën dyshimin se ka mashtruar në HR Bujanoci shumë banorë me vlerën e parave 2.2 milionë. Kështu njofton agjencia e e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve nga Departamenti i Policisë së Nishit.

Sipas burimeve të ngjashme, i dyshuari është e përfaqësuar në mënyrë të rreme si një punonjës i Agjencisë të Sigurimit të Informacionit të Serbisë (BIA) dhe ai ka premtuar nga ai pozicion i tij duke dëmtuar qytetarët. Ai është ofruar për t’i ndihmuar me një çmim të volitshëm të blinte kompaninë “Bratstvo” në Preshevë.

I dyshuari fillimisht në vitin 2004 u vu në kontakt me Ali A. nga Presheva dhe vëllain e tij Sefadinin i cili u dënua me burg për vrasje, duke u zotuar se mund të ndihmojë për të zvogëluar afatin e burgimit, ka shtuar policia. Sipas mediave serbe, duke ju referuar burimeve policore, 60-vjecari në mënyrë të përsëritur ka marrë të holla në shumën prej 1.4 milion dollarë, transmeton “Presheva Jonë”.

Aktiviteti i “agjentit” fals ishte i shtrirë përvec Preshevës edhe në Bujanoc ku Zvonkoja. Akuza penale kundër të dyshuarit është paraqitur më 13 nëntor të vitit të kaluar, por ai ishte fshehur deri sot kur edhe u arrestua.

Në nëntor të vitit 2013, agjencia e lajmeve “Presheva jonë” kishte njoftuar për kërkimin e agjentit “fals” të BIA-s që vodhi shqiptarët e Preshevës me mijëra euro. Që nga atëherë policia ishte ne kërkim të tij (Zvonko C. -60 vj.)
Madje ai hiqej dhe si agjent i Agjencisë së Sigurimit të Informacionit (BIA), duke ju premtuar trajtim më të mirë të burgosurve në Nish, ka njoftoi Departamenti i Policisë së Nishit.

Loading...
More in Rajoni
Greqi, grevë 24 orëshe kundër kërkesave të Trojkës

Close