LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Asgjë e re nga fronti i shpifjes!

Asgjë e re nga fronti i shpifjes!

Nga Anri Bala

“…Shumë po lodhen, e askund s’po munden me shku”, por ama, një përkthyes që e mundon shqipen deri në dhembje… e kanë gjetur. Tani një shpifësi i ri ka dalë në qarkullim, aty prej çadrës… si zvarranik i vogël, që humbiste si pleshti në lesh dhe nuk binte në sy!

Sinqerisht, edhe ai si “kandidat” i zhgënjyer, si ca e ca të tjerë që u ulën këmbëkryq në bulevard, ka nevojë të rishfaqet pas zhdukjes, e pse jo, të ketë një mision si ushtarë, në frontin e “kësaj beteje titanike”, që po bëjnë miqtë e tij, për t’i shpëtuar “rrebeshit” të drejtësisë. Por, “për dreq” ishte tejet e vonuar, e përçudnuar, kauza e kapur kaq keq nga bishti, për të ngjallur atë që ka vdekur.

Si në të gjitha herët, e njëjta histori me të njëjtën fasadë mashtrimi: “Lajm bomb… sensacional… superskandal… mbani vesh o njerëz… se do t’iu tregojmë prova të reja, që as hetuesit italian nuk i kanë”… por i kanë portalet ordiner, që i hedhin në tregun e shpifjes, për tu kapur nga shpifsat me çimka në vesh dhe në xhep.

Kënga e kukuvajkave, që po dëgjojmë çdo ditë: “Hajduti” që nuk merr para, paguan 20 milion euro për të vjedhur… me Audi të blinduar që harxhon benzinë sa një vapor… ministër, kryeministër… gjerdani, kollani dhe timoni… Arsen Lypeni që i vodhi zgjedhjet qeverisë së Nokës dhe Berishës”, na u neverit?!

A ka njeri që e beson, se pesë trafikant nga Vlora kishin paguar miliona euro, për të blerë zgjedhjet e 2013-s?! A ka njeri që mund ta besoj, se kur Lazarati Lulëzonte dhe ishte pjesë e krimit të mbjelljes dhe vjeljes së drogës, nuk paguante haraç tek Basha e Berisha, nëpërmjet sejmenit Dasho Aliko?!

Për të mos vazhduar me pyetje retorike, që janë pafund dhe përgjigjet i di edhe një fëmijë filloreje, të gjitha këto na kujtohen, kur shikojmë, se sa qesharake është lufta që zhvillohet në emër të opozitës, nga “kriminelë që na duan të mirën”!

Nuk na intereson fare, se si do të vazhdoi tullumbacja “Tahiri dhe shokët e tij”, por jemi të bindur nga ato që shikojmë dhe dëgjojmë, se do shfryhet shpejt nga drejtësia e vendit fqinj dhe ndoshta do të ketë dhe persona përgjegjës, që ndërtuan një “varkë shpëtimi me dru të kalbur”.

Por, më shumë jemi tepër të shqetësuar, se si po degradon një çështje, që ishte si flamur piratësh për opozitarët, duke paguar dhe mashtruar gjithfarë fyelli pa vrima, që nuk nxjerr asnjë tingull përveç fishkëllimës.

Është shumë e rëndë dhe e rrezikshme degradimi dhe degjenerimi i opozitës, që duam apo nuk duam ne, po ndodh me një shpejtësi marramendëse. Tashmë ajo është kthyer në objekt amorf, pa formë, ide, qëllim, pa kauzë dhe politikë frymëzuese opozitare, duke ruajtur vetëm emrin… si relike historike.

Cilido personazh politik, publik, Vip apo Uriah Hip, që mendon se opozitarizmi i një vendi pa opozitë, ngjallet duke e dërguar atë (opozitën) çdo ditë në vendin e saj të krimit pa ndëshkim, gabon rëndë, sepse vetëm është duke e varrosur pa ceremoni mortore.

Ndaj, duhet të largohen një herë e mirë nga fronti i shpifjes në emër të opozitarizmit! Këta shpifsa, nuk e dinë akoma ku janë dhe përballë kujt janë, një populli inteligjent, të sprovuar për të duruar… por jo për tu gënjyer.

Fantazitë dhe historitë e sajuara, që duke i përsëritur në variante të ndryshme, për të na bindur se janë të vërteta, nuk janë “ushqim” që përtypet lehtë nga “të uriturit” për drejtësi, barazi dhe mbushje barku me bukë.

Mashtrimet dhe gënjeshtrat e stisura keq, nuk janë oksigjen për të mbajtur shpirtin e revoltës gjallë, por helm për t’ia bërë vdekjen të rehatshme dhe të shpejt… të sëmurës opozitë.

Ndërsa çimkat dhe çimkaxhinjëve u ka ikur koha dhe nuk mund të prodhojnë asgjë, veçse neveri kur përdoren, e si përdoren, për ato që i përdorin!

Ndaj ka ardhur koha, që ky vend, të kërkoi një zgjidhje për të patur një opozitë të re dhe jo një kufomë që degradon çdo ditë dhe qelb vendin me erën e saj të rëndë!/Zathur.net

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Media gjiriz… ku vjellin të helmuarit e çorbës së prishur nga krimi!

Close