LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 10)

Author Archives: Zathur

Emërimi i Marsida Xhaferllarit: Kuvendit rezoluta e kundër Metës! Kërcënim me shkarkim të shpejt… ultimatum të ndal luftë ndaj Reformës në Drejtësi

Ditën e sotme u mbajt në Kuvend Konferenca e Kryetarëve për te diskutuar pikërisht për atë që po ndodh me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Drafti i përfunduar do të hidhet nesër në votim. Në rezolutë thuhet se Kuvendi e vlerëson ...

Read More »

Kush e helmoi “hasmin” e Soros, Altin Goxhaj?! Rrjeti nxjerr përfundimet hetimore: Ta ka bërë George Soros!

Altin Goxhaj, i njohur për luftën e tij kundër biznesmenit të njohur amerikan George Soros, ka përfunduar në spital. Goxhaj ka treguar se ndodhet në spitalin infektiv pasi e kanë helmuar. “Adresa ime e re që prej 11 Nëntorit: Spitali ...

Read More »

Shkelës i paturshëm i Kushtetutës apo analfabet funksonal?! Kreu i KED i përgjigjet me nene dhe ligje delirantit të trembur Meta

“Duke i vlerësuar jo vetëm si të pavërteta thëniet, por edhe si tërësisht të papërshtatshme në aspektin institucional dhe etik, jo vetëm qëndrimin, por edhe sjelljen dhe gjuhën e përdorur nga Presidenti i Republikës, në raport me vendin, dinjitetin dhe ...

Read More »

Zbardhet lista: 48 gjyqtarë e prokurorë futen në skanerin e vetingut, nga emrat që u bllokoi vizën SHBA, te të kallëzuarit për fshehje pasurie

Vetingu në sistemin e drejtësisë duket se po ecën me ritme të shpejta, pavarësisht përplasjeve politike. Teksa vëmendja është përqendruar te Gjykata Kushtetuese, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka përcaktuar dje listën e radhës të gjyqtarëve dhe të prokurorëve që ...

Read More »

Ndizet konflikti për Kushtetuesen, PS: Xhaferllari nuk ka kaluar vetingun, Meta po del mbi ligjin, është i tmerruar nga reforma në drejtësi

Dekretimi i Marsida Xhaferllarit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese e ka kaluar në një tjetër stad konfliktin Kuvend-Presidencë. Për mazhorancën anëtarja e Kushtetueses është Arta Vorpsi dhe jo Xhaferllari. Sipas socialistëve, Metës i ka skaduar afati 30 ditor dhe ai ...

Read More »

“Mirmëngjes me lajmin e bukur”! Kryeministri Rama nxjerr videon dhe tregon realizimin e premtimit të madh

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme duke na treguar se 30,067 bebe kanë përfituar bonusin që nga 1 janari kur VKM-ja hyri në fuqi, deri në fund të muajit tetor. ‘MIRËMËNGJES dhe me lajmin e bukur të ...

Read More »

Na ishte një herë një Kinostudio! Ç’është ky mallkim i kulturës shqiptare?

Në vend të parathënies… Nuk është një përrallë, por një realitet ku unë kam qenë një nga personazhet kryesorë të saj. Është një ëndërr e bukur me një përfundim tragjik, aq tragjik, sa që po më dridhen duart tashti që ...

Read More »

Si iu dorëzua Ornella Muti, sharmit të Adriano Celentanos, dhe e ndau nga gruaja?!

kona Adriano Celentano është një këngëtar rock-u, një argëtues, aktor dhe muzikant. Sapo i përmendet emri, shumë njerëz lidhin historinë e tyre me të. Por suksesin më të madh Adriano Celentano e arriti në Gjermani me filmin “Jepu majmunëve sheqer”, ...

Read More »

Faik Konica: Gjithmonë e shtyj për vitin tjetër… E vërteta është se nuk do të martohem kurrë

Nga Ilir Ikonomi* Megjithëse po bëheshin tri dekada që kur vuri këmbë për herë të parë në Amerikë, Faiku vazhdonte të ishte beqar. “I nderuari Faik Konica i Shqipërisë është në hall të madh”, shkruante gazeta kryesore e Uashingtonit në ...

Read More »

Marubi i dërgonte letër Zogut: Kryeministër, m’i kthe lekët që më ke borxh, jam ngushtë!

Në vitin 1928, Kel Marubi, një ndër më të famshmit e dinastisë Marubi, ishte edhe fotograf zyrtar i Oborrit Mbretëror. Kel Marubi ka fiksuar momentet të rëndësishme historike për Shqipërinë e asaj kohe e drejtuar nga Ahmet Zogolli, si kryeministër ...

Read More »