LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 100)

Author Archives: Zathur

Macron “i vë flakën” edhe Bosnjes

Duket se presidenti francez Emmanuel Macron po bën gjithçka që të prishë ekuilibrin gjerman të Ballkanit Perëndimor në një seri daljesh publike të cilat nuk mund të shpjegohen më vetëm me lirinë e shprehjes. Intervista e fundit e tij për ...

Read More »

“Lufta” e presidentit Meta për të emëruar partneren e Enkelejd Alibejat anëtare të Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka pezulluar përkohësisht procesin për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese. Në arsyetimin e tij, në letrën drejtuar Kuvendit dhe KED, Meta deklaron se ka hasur shkelje dhe parregullsi. Është e qartë se gjithë lufta ...

Read More »

Këmishë daneze, brekë ruandeze…

Nga Shpëtim Nazarko Kur moderatori i emisionit, po na tregonte punën e bërë gjatë kësaj kohe, për Reformën zgjedhore, më erdhi t’ia plasja gazit. Në një nga pikat, ishin kujdesur të shpreheshin qartësisht… Komisioneri, më duket, ai që merrej me ...

Read More »

Rama reagon pas zërave se ishte sëmurë: U “mbylla” duke punuar për ligjin për “KÇK”

Kryeministri Edi Rama mungoi në një aktivitet të PS-së së Tiranës, ku në mëngjes u njoftua se kryeministri do të ishte i pranishëm. Në disa media u fol për probleme shëndetësore të kreut të qeverisë, i cili së fundmi ka ...

Read More »

Verifikim veprimeve të prokurorëve apo bandës “KÇK” të Lulzim Bashës

Dosja hetimore në ngarkim të Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të lartë të PD-së do t’i nënshtrohet një verifikimi të hollësishëm nga Prokuroria e Tiranës. Burime zyrtare nga organi i akuzës thanë se nën verifikim do të jetë procedura e ...

Read More »

“Frika” nga dëshmorët dhe mësimi nga “Nazistët”

Nga Ben Andoni Për një pjesë të madhe të njerëzve, sidomos brezi i ri, paraqitja e posterave të Dëshmorëve në Bulevardin me të njëjtin emër në kryeqytet nuk do të thotë asgjë. Një pjesë teksa kalojnë atypari i shikojnë me ...

Read More »

Hetimet për Bashën një veprim skandaloz para funksionimit të SPAK! Ja si mashtroi PD në KQZ

Dërgimi për gjykim i Lulzim Bashës për aferën e lobimeve ka përçarë Prokurorinë e Tiranës. Jo të gjithë prokurorët kanë qenë në një mendje sa i takon kësaj çështje, duke sjellë dhe mosmarrëveshje mes tyre. Sipas një urdhri të kryeprokurores ...

Read More »

Avokati: Meta përpjekje të dëshpëruara për të bllokuar Kushtetuesen! Frika të humbet logjikën e t’i shton fajet para gjykatsit

Avokat Spartak Ngjela ka rrëzuar tentativat e presidentit Ilir Meta për të bllokuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ky i fundit refuzoi të zgjedhë kandidatin e dytë të Kushtetueses dhe deklaroi se e ka pezulluar procesin. Por sipas Ngjelës, këto janë ...

Read More »

Bernard Zotaj: Heronjtë në bulevard janë në vendin e tyre të merituar! Ballistët dhe disa historianë duan të hedhin baltë. por ja ku gabojnë

Profesori dhe historiani Bernard Zotaj, ka hedhur dje dritë mbi të vërtetën e luftës partizane. Ditët e fundit ka shpërthyer një debat në vend, ku kreu i Institutit të Studimeve të Komunizmit, Agron Tufa, opozita dhe disa historianë kanë sulmuar ...

Read More »

Negociatat, Rama nga Gjeneva: Na e kanë marrë busullën me forcë, rajoni ka potenciale për të shfrytëzuar

Kryeministri Edi Rama komentoi ditën e djeshme vendimin negativ që mori Shqipëria lidhur me negociatat. Gjatë fjalës së tij në Gjenevë, ku mori pjesë në Forumin e Davosit për Dialogun Strategjik mbi Ballkanin Perëndimor, Rama tha se vitet e fundit ...

Read More »