LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 12)

Author Archives: Zathur

Borchardt kërkon ndjesë për “gishtin e mesit”

Prezenca e OSBE me anë të një postimi në Twitter ka reaguar për gjestin e ambasadorit Bernd Borchardt, pasditen e djeshme në Drejtorinë e Policisë ku u ngriti gishtin e mesit banorëve të Astirit. “Unë do të doja të kërkoja ...

Read More »

Europa, negociatat dhe një përjetim i hershëm europian i Ramës!

Albert P. Nikolla Shkrimtari komunist turk Panait Istrati, diku rreth mesit të viteve tridhjetë, kryen një vizitë në Bashkimin Sovjetik për të parë zbatimin në praktikë të komunizmit. Siç dihet, vitet tridhjetë janë ndër më të tmerrshmet përsa i përket ...

Read More »

Rama porosi të veçantë grupit për prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar: Shpallja në kërkim duhet të nisë një orë e më parë

Sot kryeministri Edi Rama ka mbledhur Kryesinë se Partisë Socialiste. Burime nga mbledhja e Kryesisë së PS bëjnë me dije se brenda muajit dhjetor mazhoranca socialiste do të paraqesë në Parlament, ndryshimet për gjyqtarët dhe prokurorët, pjesë e të ashtuquajturës ...

Read More »

“Euroskeptikët” e negociatave me Shqipërinë, 4 ministra të jashtëm thirrje t’i thonë “Po” Shqipërisë

Pas dy skeptikëve të mëdhenj, Francës dhe Holandës, shkon në gjashtë numri i numri i vendeve kundër për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë. Vendet e BE kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë që janë shtuar Spanja, Belgjika, Greqia ...

Read More »

U nxori gishtin e mesit banorëve të Astirit, vjen reagimi i parë nga socialistët për ambasadorin Borchard

Gjatë protestës së banorëve të Astirit, tek Drejtoria e Policisë, ambasadori i OSBE-së Bernd Borchard mbrëmjen e kaluar, u nxorri gishtin e mesit banorëve, të cilët po mbështesnin të afërmit e tyre të shoqëruar nga policia. “Shame on you” ishin ...

Read More »

Reflektimet i ngjarjeve të fundit në Luginë të Preshevës

Nga Skënder Jashari, i burgosur politik nga Fraksioni i EULEX-it, për luftë guerile kundër policisë dhe xhandarmërisë së Serbisë në Dobrosin komuna e Bujanovcit, në vitin 2012 Lugina e Preshevës aspiron edhe sot, Bashkimin me Republikën e Kosovës, pjesë e ...

Read More »

A.rrestohet në Paraguaj si i përfshirë në grupin e fajdexhinjve, djali i ish-prefektit të Shkodrës

Djali i ish-Prefektit të Shkodrës Paulin Radovani, është a.rrestuar në Paraguaj. Mësohet se Elton Radovani është vënë në p.ranga për llogari të shtetit shqiptar, si i përfshirë në grupin e fajdexhinjve. Radovani ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana ...

Read More »

Siri, ushtria e Damaskut në veri pas marrëveshjes me kurdët, bombat godasin gazetarë të huaj, viktimë e xhihadistëve edhe Hevrin Khalaf

Ka marrë një kthesë të tmerrshme lufta në Veri-Lindje të Sirisë. Forcat kurde kanë arritur një marrëveshje me regjimin e Bashar al-Asad, e paimagjinueshëm deri para disa ditësh, për të lejuar trupat nga Damasku “të mbronin” qytetin kryesor të Kobane, ...

Read More »

“Më ka ardhur turp, ja si e paguaja shkollën e Rozës”, Rita Lati bën rrëfimin e papritur: Tak zarfin dhe…

Rita Lati, aktorja që na ka bërë të qeshim me rolet e saj për vite të tëra, ishte e ftuar dje në “E diell”. Gjatë intervistës, Rita pranoi se ka bërë skeçe humori për të cilat është penduar. “Jo më ...

Read More »

Sot zhvillohet takimi i shumëpritur i ministrave të Jashtëm të BE-së, vendet skeptike për negociatat e Shqipërisë presin përgjijgen e Macron

Ndërsa na ndajnë vetëm 4 ditë nga vendimi i Këshillit Europian për hapjen ose jo të procesit të negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në, sot zhvillohet takimi i ministrave të Jashtëm të BE-së. Pas vendimit të Bundestagut ...

Read More »