LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 14)

Author Archives: Zathur

Loja e fëlliqur e prokurorisë: Luli nuk ka nevojë për raport! Çeshtja me probleme proceduriale, mosdakordësia mes prokurorëve i jep pafajësi

Prokuroria po bën një lojë. Një lojë e flliqur e prokurorëve të dosjes, e cila gjoja tashmë po na tregon se ka një sherr apo përplasje midis tyre. Por ku të çon përplasja midis prokurorëve të çështjes? Kur ka një ...

Read More »

Dështimet e njëpasnjëshme të prokurorit Gjergji Tako si ish ushtari i Adriatik Llallës mbyllen me dosjen Basha-Nick Muzin

Vettingu po vijon, por edhe skandalet në gjykata dhe prokurori nuk kanë të ndaluar. Prokuroria e Tiranës, së fundmi ka prodhuar skandalin e radhës me anë të prokurorëve Gjergji Tako dhe Ervin Karanxha. Këto janë dy prokurorët që trumbetuan se ...

Read More »

Prokurori i batakut të lobimit rus! Si u përfshi Ervin Karanxha në skandal?

Prokurori i Tiranës Ervin Karanxha, është njëri nga prokurorët që ka hetuar lobimin rus të PD në SHBA. Apo më qartë mund të thuhet që dyshohet se është njëri nga prokurorët që po rehabiliton kreun e PD-së Lulzim Basha, duke ...

Read More »

Macron “i vë flakën” edhe Bosnjes

Duket se presidenti francez Emmanuel Macron po bën gjithçka që të prishë ekuilibrin gjerman të Ballkanit Perëndimor në një seri daljesh publike të cilat nuk mund të shpjegohen më vetëm me lirinë e shprehjes. Intervista e fundit e tij për ...

Read More »

“Lufta” e presidentit Meta për të emëruar partneren e Enkelejd Alibejat anëtare të Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka pezulluar përkohësisht procesin për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese. Në arsyetimin e tij, në letrën drejtuar Kuvendit dhe KED, Meta deklaron se ka hasur shkelje dhe parregullsi. Është e qartë se gjithë lufta ...

Read More »

Këmishë daneze, brekë ruandeze…

Nga Shpëtim Nazarko Kur moderatori i emisionit, po na tregonte punën e bërë gjatë kësaj kohe, për Reformën zgjedhore, më erdhi t’ia plasja gazit. Në një nga pikat, ishin kujdesur të shpreheshin qartësisht… Komisioneri, më duket, ai që merrej me ...

Read More »

Rama reagon pas zërave se ishte sëmurë: U “mbylla” duke punuar për ligjin për “KÇK”

Kryeministri Edi Rama mungoi në një aktivitet të PS-së së Tiranës, ku në mëngjes u njoftua se kryeministri do të ishte i pranishëm. Në disa media u fol për probleme shëndetësore të kreut të qeverisë, i cili së fundmi ka ...

Read More »

Verifikim veprimeve të prokurorëve apo bandës “KÇK” të Lulzim Bashës

Dosja hetimore në ngarkim të Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të lartë të PD-së do t’i nënshtrohet një verifikimi të hollësishëm nga Prokuroria e Tiranës. Burime zyrtare nga organi i akuzës thanë se nën verifikim do të jetë procedura e ...

Read More »

“Frika” nga dëshmorët dhe mësimi nga “Nazistët”

Nga Ben Andoni Për një pjesë të madhe të njerëzve, sidomos brezi i ri, paraqitja e posterave të Dëshmorëve në Bulevardin me të njëjtin emër në kryeqytet nuk do të thotë asgjë. Një pjesë teksa kalojnë atypari i shikojnë me ...

Read More »

Hetimet për Bashën një veprim skandaloz para funksionimit të SPAK! Ja si mashtroi PD në KQZ

Dërgimi për gjykim i Lulzim Bashës për aferën e lobimeve ka përçarë Prokurorinë e Tiranës. Jo të gjithë prokurorët kanë qenë në një mendje sa i takon kësaj çështje, duke sjellë dhe mosmarrëveshje mes tyre. Sipas një urdhri të kryeprokurores ...

Read More »