LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 18)

Author Archives: Zathur

Rama i përgjigjet opozitës dhe lë shtegun e hapur: Hajde në tryezë! Pika e tretë është “qameti”…”të ndalojmë edhe rrugën e Arbrit dhe tua qepim barkun me makin qepse të operuarve”

Edi Rama i është përgjigjur sërish lideri të PD-së, Lulzim Bashës, i cili propozoi dje tre pika për menaxhimin e situatës shkatërruese të krijuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Shefi i qeverisë i cilësoi kërkesat e opozitës pa vizion, por ...

Read More »

Lajm i fundit/ Zhvendoset epiqendra e termetit, dy lëkundjet e reja në një qytet tjetër bregdetar

Dy lëkundje të reja tërmeti janë regjistruar në vend, ndërsa epiqënder këtë herë nuk ka qenë më Durrësi. Lëkundjet janë ndjerë rreth orës 11:51 me magnitudë, përkatësisht 3.4 dhe 3.5 righter, ndërsa epiqendër e tyre është Vlora. Whatsapp Image 2019 ...

Read More »

Video/ Humbën jetën nën rrënoja, Brukseli mban 1 minutë heshtje në nderim të 51 viktimave të tërmetit

Tërmeti katastrofik i 26 nëntorit në Shqipëri, që u mori jetën 51 personave, la me qindra të plagosur dhe mijëra ndërtesa të kthyera në gërmadha, ka heshtur sot Brukselin. Me kërkesë të Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunit Rajonal, ...

Read More »

Një tjetër tërmet lëkund vendin pas mesnatës, ja sa ishte magnituda dhe epiqendra

Vazhdojnë paslëkundjet pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit. Një lëkundje e fortë është regjistruar në orën 00:23, që ishte me mganitudë 4.4 të shkallës rihter. Epiqendra ishte 26 km në veriperëndim të Tiranës dhe 11 km në veriperëndim të ...

Read More »

Keni nevojë për strehim, ushqim apo transport pas tërmetit? Rama: Klikoni këtu për të zgjidhur problemin

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se faqja e Platformës së Bashkëqeverisjes do të jetë e dedikuar 100% për njerëzit e prekur nga tërmeti që mund të kërkojnë ndihmë për problemet dhe shqetësimet që kanë. Por si do të funksionojë kjo ...

Read More »

Qeveria 57 mln € për tërmetin/ Rama: Tre lagje të reja për të pastrehët! Basha s’ka fantazi, sot iki në Londër në Samitin e NATO-s për ndihmë

Qeveria shqiptare në mbledhjen e sotme, që ishte e gjashta e jashtëzakonshme që pas tërmetit tragjik ka marrë disa vendime të rëndësishme nga ndërtimi i tre lagjeve të reja për të prekurit në Tiranë, Durrës dhe Laç, rishikimi i buxhetit ...

Read More »

VIDEO/ Tërmetet të papritura por të sfidueshme…ekziston një shtrat i cili ju mbron prej tyre

Tërmetet janë ngjarje të tmerrshme, të rrezikshme, veçanërisht nëse ato ndodhin gjatë natës dhe ju zgjon papritmas nga gjumi. Shumica e tyre, nuk shkaktojnë vetëm panik por shkaktojnë dhe humbje jetësh. Duke qenë se tërmeti nuk është një dukuri e ...

Read More »

“Kombi i ish-kapitenit Cana është goditur nga një tërmet i fuqishëm”, Marseja fton tifozët të ndihmojnë Shqipërinë

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë para pak ditësh, i cili solli viktima dhe dëme të shumta, ka bërë që shumë njerëz të solidarizohen me vendin tonë. Të fundit që janë solidarizuar me këtë ka qenë klubi francez i Marsejës, ...

Read More »

Protagonizëm politik në post-tërmet: Meta e Basha, me “shtet më vete”

Një ditë më parë, kreu demokrat Basha ftoi ekspertë të afërt me PD-në, për të diskutuar me ta mbi pasojat e tërmetit dhe si mund shkohet drejt një rehabilitimi total. “Sot mblodha disa nga ekspertët më të mirë të vendit ...

Read More »

Dëmi më i madh, janë viktimat që po i kthejmë në spektatorë

Nga Mero Baze Tani që faza e parë e alarmit nga tërmeti po kalon, dhe njerëzit janë nxjerrë nga zona e rrezikshme, sfida kryesore e qeverisë, nuk është thjesht rindërtimi i shtëpive, për aftësia e saj që të përfshijë viktimat ...

Read More »