LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 19)

Author Archives: Zathur

E quajti masakrën e Reçakut krim i fabrikuar/ Rama-Vuçiçit: Si mundet ta mohosh…fantazmat e së kaluarës po minojnë të ardhmen e Serbisë

Deklarata e presidentit serb Aleksandar Vuçiç, i cili e quajti masakrën e Reçakut një krim të fabrikuar, ka sjellë reagime të ashpra nga përfaqësues të politikës shqiptare. Është kryeministri Edi Rama, i cili në reagimin e tij ka bërë thirrje ...

Read More »

Njësia austriake për mbrojtjen e poshtërsive të Peter Handkes

Nga Enver Robelli Kur u bë publik lajmi se Peter Handke do ta marrë “Nobelin” për Letërsi, ndër të parët që nxitoi të shprehë gëzimin e tij, ishte vetë presidenti austriak Alexander Van der Bellen. Një ditë e lumtur për ...

Read More »

Arkitekti italian flet për stadiumin e ri në Shqipëri: Një model për kulturën italiane që të reflektojë

Arkitekti italian, Marko Kasamonti, ndërsa foli për ndërtimin e stadiumit të ri në Shqipëri, “Air Albenia Stadium”, tha se ai do të ishte një model i përshtatshëm edhe në Itali. Në “Rai 2”, ndërsa po diskutohej për gjendjen e keqe ...

Read More »

Jari publikon ditarin e Doktorit nga Lalzi në ditë shiu

Dita e sotme ishte e zymtë në Lalëz. Doktori sot e nisi ditën me shëtitje në shi. Mori një çadër dhe u nis drejt “Syrit të Kuçedrës”. Në Lalëz mbretëronte qetësi e thellë. Thuajse nuk kishte asnjë banor. Dhe vila ...

Read More »

Shkrimtarja me origjinë shqiptare kandidon për kryeministre të Libanit

Ghada Arnaut (Xhada Arnauti) është një nga kandidatet për kryeministre të Libanit. Ajo ka një biografi të pasur duke qenë emër i njohur në Liban dhe më gjerë në Lindjen e Mesme, ndërsa dekadave të fundit ishte larguar në azil ...

Read More »

Përse duhet të shkojmë në Durrës!

Nga Mero Baze Të gjithë e kemi të vështirë të ndalim Edi Ramën, Lulzim Bashën, apo politikanë e aktorë të tjerë të shoqërisë civile, të pozojnë para mjerimit të prodhuar ga tërmeti. Joshja për t’u dukur shpëtimtarë apo detyrimi për ...

Read More »

Monika Kryemadhit i është mbushur mendja se burrin e ka “profet”: Paralajmërimet e Ilir Metës u morën me shaka!

Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin “Kjo Javë”në News24 ka folur për fatkeqësinë natyrore të tërmetit të 26 nëntorit, si pasojë e të cilit 51 persona humbën jetën dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur, por edhe pa strehë mbi ...

Read More »

Ministria e Brendshme publikon shifrat zyrtare të dëmeve si pasojë e lëkundjeve të tërmetit në Tiranë

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të shumta edhe në kryeqytet. Sipas bilancit paraprak nga Ministria e Brendshme, theksohet se 3396 qytetarë janë evakuuar. Grupi i inxhinierëve që janë në terren kanë kryer 7077 konstatime (vetëm në Tiranë), nga këto ...

Read More »

Fitoi 105 milionë paund në lotari, të nesërmen i kthehet punës me furgonin e tij të vjetër

Ndërtuesi britanik që fitoi 105 milionë funte në lotari, i është rikthyer punës. 42-vjeçari modest Steve Thomson është fotografuar duke ngritur kuti e duke ngarë të njëjtin kamion të vjetër. “Nëse do ta shihnit, nuk do ta kuptonit kurrë që ...

Read More »

Vajza kosovare me sindromën “Down” dhuron pagën për të prekurit nga tërmeti

I kishte kuruar dhëmbët te stomatologu Burim Buzhala në Ferizaj. Eloida Alija nga po i njëjti qytet, me sindromën Down ishte lidhur aq shumë me doktorin saqë ky i fundit ka propozuar që ta punësojë atë me orar të shkurtuar. ...

Read More »