LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 19)

Author Archives: Zathur

Uashingtoni mesazh politikanëve: Do ta shndërrojmë këtë vend nga maja deri në fund, reforma në drejtësi revolucion ndaj të korruptuarve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u kanë dërguar dje një mesazh të qartë politikanëve të korruptuar se, reforma në drejtësi do të shkaktojë revolucion në radhët e tyre. Duke folur në aktivitetit që u zhvillua dje te godina e “Polit ...

Read More »

Drejtësia ping pong me dosjen Hajdari, Haxhia “shpërthen” ndaj Berishës: Ka kapur gjyqësorin, tenton të më përdorë si mburojë për të mbuluar krimet

Gjyqi ndaj Izet Haxhisë ka marrë një tjetër rrjedhë. Pasi çështja kaloi te Gjykata e Krimeve të Rënda, edhe kjo e fundit është në dilemë nëse çështja duhet të shqyrtohet ose jo. Dje u mbajt seanca e parë në këtë ...

Read More »

Rama paralajmëron: Emrat e ngelur në veting do të përballen të gjithë me drejtësinë

Qeveria është e vendosur për të dërguar para drejtësisë të gjithë ata gjyqtarë dhe prokurorë që kanë ngelur në procesin e vetingut. Pak ditë më parë Bundestagu gjerman e vuri si kusht hetimin e të ngelurve në veting, me qëllim ...

Read More »

Xhivola, Aktori brilant Prokop Mima

Prokop Mima u lind në Durrës, më 7 korrik 1920. Shkollën fillore dhe gjimnazin në qytetin e lindjes. Më pas shkoi për studime jashtë shtetit për farmaceutike. Mima luajti që në shfaqjen e parë, komedine Topazi, që shënoi themelimin e ...

Read More »

“Kanga e miletit” ose himni i vërtetë shqiptar

Nga Gazmend Shpuza Para katër vjetësh pata shkruar për këtë temë. Megjithatë, ende pak kush e din në se ka ekzistuar një hymn i Lidhjes së Prizrenit, cili është ai, kush janë autorët e tij dhe ca më pak njihet ...

Read More »

Artisti i “gjithëanshëm” Mevlan Shanaj!

Emri “Mevlan Shanaj” mbart në vetvete një talent të spikatur të ekranin shqiptar. Vlerat që transmeton ky artist, i japin kolorit jetës kulturore shqiptare. Në 45 vite karrierë aristike, Mevlan Shanaj, artisti i merituar, është një figurë e shquar në ...

Read More »

“Krushqi me Jovan Bregun?”… Edhe sot qeshim me lot

E kemi parë me dhjetëra herë, por Pallati 176 duket se asnjëherë nuk e humbet shijen. Përkundrazi; sa herë që e shohim, kuptojmë diçka të re nga çdo batutë e Jovan Bregut, Sandër ‘mafishes’, Elsës, teto Ritës, Fredit, Perikliut apo ...

Read More »

Bekimi Fehmiu, i dyti pas Aleksandër Moisiut

Nga Uliks Fehmiu Shkrimtari dhe producenti italian Francesko Skardamalja ka thënë: “Bekim Fehmiu është i vetmi aktor ndërkombëtar nga shtetet komuniste të Lindjes që ka xhiruar në Perëndim gati njëzet vjet, duke thyer perden e hekurt, deri te paraqitja e ...

Read More »

Kur Irene Papas i tha Margarita Xhepës: “Qenke më e bukur se unë”

Margarita Xhepa, kjo aktore e madhe e skenës kulturore shqiptare, nuk ka ditur të zhgënjejë asnjëherë me performancat e saj në teatër dhe në film. Mjeshtre e madhe e artit, që shumë herë është krahasuar edhe me Irene Papas e ...

Read More »

‘Shqipëria, vendi ku vajzat janë të nxehta si llava’ – Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88

“Atje ku vajzat, janë më të nxehta se llava” kështu ka shkruar një turist suedez në një reportazh kur pati vizituar Sarandën gjatë vitit 1988 Në këtë shkrim, i cili mbërriti në Tiranë nëpërmjet ambasadës tonë në Stokholm mungonte emri ...

Read More »