LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 20)

Author Archives: Zathur

I rrallë si Ndrek Luca! Fenomeni Ndrek Luca ishte madhështia e thjeshtësisë

Ishte një mëngjes i ftohtë janari. Si gjithmonë do të ndiqte ritualin e ditës, do të merrte bicikletën e tij të pasluftës dhe pasi do të bënte pak pazar do të kthehej drejt apartamentit. Askush nuk do e besonte më ...

Read More »

Obeziteti…kapitalist?! Fotot e rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në 1970: Të gjithë plazhistët “elegantë”

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar në faqen e saj zyrtare disa foto të rralla nga “Shkëmbi i Kavajës” në vitin 1970. “Gushti është, përgjithësisht, muaji i pushimeve, plazhit, detit. Mirëpo, disa prej nesh, që ende duhet të ndodhen ...

Read More »

Kur Shtjefën Palushi (Tefa), tregonte si do ishte Shkodra në komunizëm

Nga Duro Mustafai Shtjefën Palushi ishte i njohur, jo vetëm në Shkodër, por në tërë Shqipërinë. Natyra a Perëndia e kishte bërë atë njeri me pamje jo fort të bukur. Po jo i bukur dhe i shëmtuar ishte edhe filozofi ...

Read More »

Matilda Makoçi – Eleganca dhe finesa e viteve `80-te!

Matilda Makoci “meteori i skenes shqiptare” ka lindur në Tiranë, më 19 Prill 1963. Mbaron shkollën e mesme të Politeknikumit po në Tiranë dhe më pas vazhdon në degën e dramaturgjisë në Institutin e Lartë të Arteve. Bëhet përgjegjëse e ...

Read More »

A gëlojnë akoma dhe sot “larot e pendës” së Faik Konicës botuar më 1923?!

Nga Faik Konica “Në kohërat e shkuara ka patur në Francë një soj njerëzish që quheshin ‘valets de plume’, domethënë ‘hyzmeqarë të pendës’. Në Shqipëri, ku rastet e historisë dhe aspak dëshira e popullit, e çliruan vendin, leu një zanat ...

Read More »

Françesk Radi, këngëtari që mbeti në muzikë, në zemra e në bronz!

Nga Gazmend Mullahi – kompozitor Ishte shtatori i vitit 1967 kur nisa mësimet muzikore në Liceun Artistik “Jordan Misja”, aty ku është edhe sot, në rrugën e Elbasanit në Tiranë. Në koridoret e zhurmshëm nga tingujt muzikorë që nxirrnin istrumentEt ...

Read More »

Ma tregoi vetë sekretin! Mjeku francez: Ja përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë!

INTERVISTA/Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Kur vdiq Enveri, profesori dhe mjeku francez, Pol Miliez dha një intervistë për në TF 2 të Francës: “Enver Hoxha ishte sigurisht një njeri misterioz, por jashtëzakonisht inteligjent, frankofon dhe që ...

Read More »

Prokurori i preferuar i Metës në udhëkryq: Larje hesapesh me Vettingun

Besnik Muçi i cili u dekretua pak ditë parë nga Presidenti Ilir Meta si anëtar i Gjykatës Kushtetuese nuk i ka mbyllur hesapet ende me Vettingun. Duket se Muçi do të jetë karta e djegur e Presidentit, pasi Komisioneri Publik ...

Read More »

“Projekti i taksive fluturuese”: Ja kush do t’u japë kompanive miliardat që u duhen!

Janë rreth 170 projekte që po vijojnë në botë, për të zhvilluar aviacionin elektrik, shumë prej tyre që kanë në fokus kthimin e automjeteve në mjete fluturuese për të shmangur trafikun e rënduar të qyteteve të mëdha. Ka qenë relativisht ...

Read More »

Jari shpjegon pse Luli nuk tregon kujt ja ka blerë vilat

Pas “sms”-së së Lulit dërguar tek emisioni i Çanit, ku mohon që vilat t’ia ketë blerë direkt pronarit të vilave, por një personi tjetër, shumë demokratë janë konfuzë pse Luli e mban të fshehtë personin, që ja ka ofruar dy ...

Read More »