LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 32)

Author Archives: Zathur

“Kanga e miletit” ose himni i vërtetë shqiptar

Nga Gazmend Shpuza Para katër vjetësh pata shkruar për këtë temë. Megjithatë, ende pak kush e din në se ka ekzistuar një hymn i Lidhjes së Prizrenit, cili është ai, kush janë autorët e tij dhe ca më pak njihet ...

Read More »

Artisti i “gjithëanshëm” Mevlan Shanaj!

Emri “Mevlan Shanaj” mbart në vetvete një talent të spikatur të ekranin shqiptar. Vlerat që transmeton ky artist, i japin kolorit jetës kulturore shqiptare. Në 45 vite karrierë aristike, Mevlan Shanaj, artisti i merituar, është një figurë e shquar në ...

Read More »

“Krushqi me Jovan Bregun?”… Edhe sot qeshim me lot

E kemi parë me dhjetëra herë, por Pallati 176 duket se asnjëherë nuk e humbet shijen. Përkundrazi; sa herë që e shohim, kuptojmë diçka të re nga çdo batutë e Jovan Bregut, Sandër ‘mafishes’, Elsës, teto Ritës, Fredit, Perikliut apo ...

Read More »

Bekimi Fehmiu, i dyti pas Aleksandër Moisiut

Nga Uliks Fehmiu Shkrimtari dhe producenti italian Francesko Skardamalja ka thënë: “Bekim Fehmiu është i vetmi aktor ndërkombëtar nga shtetet komuniste të Lindjes që ka xhiruar në Perëndim gati njëzet vjet, duke thyer perden e hekurt, deri te paraqitja e ...

Read More »

Kur Irene Papas i tha Margarita Xhepës: “Qenke më e bukur se unë”

Margarita Xhepa, kjo aktore e madhe e skenës kulturore shqiptare, nuk ka ditur të zhgënjejë asnjëherë me performancat e saj në teatër dhe në film. Mjeshtre e madhe e artit, që shumë herë është krahasuar edhe me Irene Papas e ...

Read More »

‘Shqipëria, vendi ku vajzat janë të nxehta si llava’ – Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88

“Atje ku vajzat, janë më të nxehta se llava” kështu ka shkruar një turist suedez në një reportazh kur pati vizituar Sarandën gjatë vitit 1988 Në këtë shkrim, i cili mbërriti në Tiranë nëpërmjet ambasadës tonë në Stokholm mungonte emri ...

Read More »

Letra më ’76: Të ndalohet “Përballimi”, Bujar Lako e ka pasur babain ballist

NGA IV KALOCI Për herë të parë “Gazeta Shqiptare” bën publike një korrespodencë letrash zyrtare të vitit 1976, ku Komitetet e Partisë të Korçës dhe Tiranës komunikojnë me kabinetin e Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së, Ramiz Alia. Gjithçka vinte ...

Read More »

Dyrnjaja propozim surprizë, kërkon Grida Dumën kryeministre të vendit

Gazetari Denis Dyrnjaja bëri një propozim surprizë mbrëmjen e sotme, Grid Duma të jetë kryeministre e vendit si kandidaturë e PD duke hapur lojën dhe mos ngelur në dy tre emra të fiksuar. Denis Dyrnjaja tha se: “Gjynahe me pushtetin, ...

Read More »

Baton Haxhiu nxjerr prapaskenat tronditëse: Albin Kurti ka bërë gabimin e jetës me Ramën, ja çfarë i tha Ilir Metës

Analisti Baton Haxhiu tha se raportet mes kryeministrit në Shqipëri dhe Albin Kurtit janë të ftohta. “Albin Kurti ka bërë gabimin e tij të jetës, gabimin politik se.. Ka bërë gjë që nuk bëhet për një lider, ka shkuar tek ...

Read More »

“Nuk u hodh vetë nga kati i shtatë”, prindërit e portierit të Partizanit bëjnë kthesën e madhe të ngjarjes

Tirana u trondit nga aksidenti i portierit të Partizanit, Aldo Teqja, i cili ra nga kati i shtatë i pallatit ku banonte. Fillimisht u raportua se lojtari është vetëhedhur pas një debati me partneren e tij, por sot, në emisionin ...

Read More »