LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 40)

Author Archives: Zathur

Reforma “dërrmon” prokurorët: Përjashtohet nga votimi Donika Prela! Esmeralda Cami zgjidhet anëtare e KLP

Prokuroja Esmeralda Keshi Cami është zgjedhur anëtarja më e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Pas shkarkimit nga detyra të Gentian Osmanit nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit për problemet me pasurinë, ditën e djeshme u mblodh Asambleja e ...

Read More »

Pas braktisjes së skenarëve destabilizues nga Basha, Moska të gjithë vëmendjen te Ilir Meta! Ja qokat e mediave ruse ndaj presidentit

Presidenti Ilir Meta vijon të jetë në qendër të mediave ruse. Edhe pse numri i politikanëve shqiptarëështë shumë i lartë, ai që gjen pasqyrim pothuajse të përditshëm te to është kreu i shtetit. Zërat se në Presidencë fryn era ruse ...

Read More »

Deputetë, ministra e ish-ministra në ankth, shkon në 8 numri i prokurorëve të SPAK, zyrtarja e SHBA paralajmëron tërmet nga Byroja e Hetimit

Struktura e Posaçme Antikorrupsion pritet që të jetë gati shumë shpejt. Pas muajsh të tërë zvarritje, duket se organi më i rëndësishëm i reformës në drejtësi do marrë jetë. Vetingu deri më tani ka larguar gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, ...

Read More »

Plas sherri mes televizioneve, paralajmërohet padi në gjykatë: “Klan” refuzon të fikë sinjalet analoge

Vendimi i Autoritetit të Mediave Audiovizive për të kaluar nga sinjalet analoge në ato dixhitale, ka shkaktuar përplasje mes televizioneve. Disa nga televizionet më të mëdha në vend, si News24, Report Tv, Top Channel, Vizion Plus dhe Ora News, i ...

Read More »

Reuters: Çdo gjë është në dorë të presidentit francez për negociatat, mund të ketë kushte shtesë

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian është në dorë të Emmanuel Macron, presidentit të Francës. Kjo deklaratë ka ardhur nga agjencia ndërkombëtare e lajmeve “Reuters”, referuar dhe draftit paraprak të publikuar, ku jep dritë jeshile për Shqipërinë. Por, ...

Read More »

Prokuroria ankimon vendimin e gjykatës për Samir Tahirin, por më parë Tahiri e ka ankimuar dhe i ka kallëzuar prokurorë

Prokuroria e Krimeve të Rënda, në limitet e kohës ankimoi vendimin e Gjykatës për Krime të Rënda për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Ky i fundit u dënua me 3 vite shërbim prove dhe pse prokuroria e akuzonte për “Trafikim ...

Read More »

Esse për vendlindjen time! Ky vënd gjysëm i shenjtë e gjysëm profan, që kaq pranë kryeqendrës pak kush e njeh! (Foto)

Nga Prof. Lutfi Alia Vali është vendlindja ime, është gëzimi dhe krenaria e origjinës time, është pakti solemn i besës që kam lidhur me atë fole hyjnore, aty ku para 72 vitesh erdha ne jetë dhe që më ligjëroi të ...

Read More »

I dashur Albin, fito zgjedhjet sepse Kosova s’është si “Shqipëria”

Nga Kreshnik Spahiu Të dielën Kosova do shkoj në kutitë e votimit për të zgjedhur qeverinë e re. Ndryshe nga Shqipëria e cila ka 107 vite shtet, Kosova e sapo lindur po rritet me shpejtësi. Maturia politike dhe patriotizmi i ...

Read More »

Një president që i mbulon hallet me gënjeshtra

Nga Ardit Rada Të enjten mbrëma Ilir Meta i ka qëndruar të gjitha deklaratave të tij, që i ka hedhur në publik që prej qershorit me përjashtim të premtimit për dorëheqjen. Për ta justifikuar kolltukun që kërkon të mbajë deri ...

Read More »

EMRAT/ Televizionet letër urgjente AMA-s: Nga disa televizione është shkelur vendimi për ndërprejen e sinjalit analog

Me një letër të hapur drejtuar Autoritetit të Mediave Audiovizive, televizonet më të mëdha në vend kërkojnë të respektohet vendimi për fikjen e sinjalit analog. Report Tv, News 24, Top Channel, Vizion Plus, Ora HD dhe Ora News i kërkojnë ...

Read More »