LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 49)

Author Archives: Zathur

Tërmeti i fortë prej 5.2 ballë Rihter shkund Korçën, lëkundjet ndjehen në disa qytete greke

Një tërmet i fuqishëm është shënuar në para pak minutave në Korçë. Mësohet se lëkundjet kanë qenë të forta me magnitutë 5.2. Lëkundjet u dëgjuan edhe në disa qytete të tjera si Tiranë, Elbasan, Gjirokastër. Gjithashtu lëkundjet u dëgjuan dhe ...

Read More »

Fatos Klosi: Ja sa e rrezikuar është Shqipëria nga ndikimi rus, preja më e lehtë janë të korruptuarit, SHBA e ka kuptuar lojën e Moskës

Tentativa e Moskës për të shtrirë ndikimin rus në Ballkan dhe ftesa e përfaqësuesi të Rusisë në BE, Vladimir Chizhov për të gjitha vendet e refuzuara nga Bashkimi Europian që t’i bashkohen Bashkimit Ekonomik Eurazian, ka shkaktuar mjaft debate në ...

Read More »

Prokuroritë bëjnë bilancin e dosjeve që do kalojnë te SPAK, Arta Marku urdhër të mos pushojnë asnjë hetim pasuror pa njoftuar Pastrimin e Parave

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet që shumë shpejt të ketë një panoramë të qartë të të gjitha dosjeve që do të kalojnë te SPAK. Dje ka qenë afati i fundit për të gjitha prokuroritë në vend, për të raportuar ...

Read More »

SPAK fundos pushtetarët me pasuri marramendëse, përveç qindra të akuzuarve me dosje rrezikohen dhe dhjetra të paditur nga ILKPD

Struktura e Posaçme Antikorrupsion pritet që të shkundë nga themelet kalanë e korrupsionit në Shqipëri. Politikanë, drejtorë administrate, gjyqtarë, prokurorë dhe funksionarë të tjerë të ndryshëm janë zhytur në korrupsion dhe të gjithë ia kanë hedhur paq. Por shpresat janë ...

Read More »

Jeta dramatike e Dianës, një ruse nga Tirana!, Nga kalvari i internimeve, tek “rrethi i shpëtimit”

Diana Dyrzi (Tarasova), gjysmë shqiptare dhe gjysmë ruse. E lindur në Tiranë, më 23 shtator të vitit 1963, Diana është fryt i dashurisë së një tiranasi dhe një ruseje. Seit Dyrzi, është babai i saj, inxhinier gjeodezist dhe nëna Inga ...

Read More »

Deva Cassel, bukuria magjike e vajzës së Monica Belluccit

Deva Cassel debuton si për Dolce & Gabbana. Ngjashmëria me nënën e saj, Monica Bellucci, është mbresëlënëse Gjenet janë sigurisht të mira, por është absolutisht e çuditshme sa shumë Deva Cassel, vajza e madhe e Monica Belluccit dhe ish-burrit Vincent, ...

Read More »

Shqipëria Tjetër, ujësjellësi antik që çudit ende…

Edhe pse jo e njohur sa ç’duhet Gurra e Domgjonit është një ndër monumentet e trashëgimisë historike dhe kulturore më me vlerë, jo vetëm në Shqipëri. E pavarësisht kësaj ky objekt sot rrezikon të shëmbet për shkak të mungesës së ...

Read More »

Filmi më i madh që s’u bë kurrë

Një film i ri i bazuar në novelën klasike të fantashkencës, do të dalë më 2020, por a do të përputhet me vizionin surreal të Alejandro Jodorowskyt? Telegrafi ua sjell më poshtë shkrimin e kritikut të filmit, Nicholas Barber. “Duna” ...

Read More »

Një rrëfimi ndryshe i aktorit të madh shqiptarë Bekim Fehmiu: Emri i djalit, gruaja dhe e “dashura”

Nga Aurenc Bebja “Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 7 shkurtit 1970, në faqen n°20, intervistën ekskluzive të aktorit të talentuar shqiptar, Bekim Fehmiut, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun ...

Read More »

Burra nën hije, lozin kuvendojnë, Pika që s’iu bie, se nga gratë rrojnë…akoma (Foto)

“Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë!”. Vjersha “Fshati im”, e Andon Zako Çajupit qaset në formën më të mirë të kësaj fotoje të shkrepur në një fshat shqiptar. Mbetemi shqiptarët e “Fshatit të ...

Read More »