LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 69)

Author Archives: Zathur

Lord Broughton: Shqiptarët të vetmit në rajon me ndjenjë etnike e jo fetare

Cameron Hobhouse, i njohur edhe me emrin Lord Broughton, së bashku me Lord Byronin, në vitin 1809 e ka vizituar Shqipërinë dhe vendet tjera të Ballkanit. Hobhouse kishte vërejtur një çudi në mesin e popujve ballkanikë. Të gjithë, pos shqiptarëve, ...

Read More »

Këshilla e nënës së Ali Pashë Tepelenës, Ai që nuk mbron pasurinë e tij, e meriton që t’ia rrëmbejnë!

Në librin e autorit Alphonse De Beauchamp, me titullin “Jeta e Ali Pashës”, botuar më 1822 në Paris, është një përshkrim për nënën e Ali Pashë Tepelenës, Hankon Përshkrimi i Hankos nga De Beauchamp është si më poshtë: “Aliu, ende ...

Read More »

Horoskopi ditor, e premte 15 nëntor 2019

Dashi Mëngjesi i kësaj të premteje do të jetë shumë i dobishëm, ndërkohë që lodhja do të ndihet gjatë pasdites. Mund të hidhni një hap përpara sa i takon kontakteve, mjafton që të merrni vendime të kontrollura. Udhëtimet dhe miqësitë ...

Read More »

Meta i trembur e i kapur nga paranoja: Një grupim kërkon të kapë dhe të më marrë Presidencën, kanë ca detyrime te ndërkombëtarët

Meta thotë se “një grupim” në qeveri synon “të kapi gjithë shtetin” përfshi edhe Presidentin e Republikës. Në një intervistë në emisionin “Opinion”, Meta tha se presidenti i duhet maxhorancës për “nja dy-tre firma” për disa detyrime që kanë ndaj ...

Read More »

Nuk e dinim, Meta paska bërë Kushtetutën! Presidenti në “rënie të lirë”: Refuzon apelin e BE! Ata janë rrëmujë për vete, ca po ikin e ca po vijnë

lir Meta nuk i kërcet aspak nëse dekreti i tij për emërimin e Marsida Xhaferllarit anëtare të Gjykatës Kushtetuese (u betua sot) nuk do të botohet në Fletoren Zyrtare. Për kreun e shtetit dekretet e tij janë në fuqi, pavarësisht ...

Read More »

Arta Vorpsi apo Marsida Xhaferllari? ‘Rrëshqet’ Ilir Meta: Kujt po i kërcet për fletoren e Dvoranit

Pas refuzimit të Presidentit Meta për ta pranuar në zyrë për të bërë betimin, gjyqtarja Arta Vorpsi u betua pranë një notereje si anëtare e re e Kushtetueses. Por për të njëjtin vend, Meta ka betuar sot gjyqtaren Marsida Xhaferllari, ...

Read More »

Pse Ilir Meta duhet shkarkuar urgjent

Nga Spartak Ngjela Presidenti është në hall. Është i kërcënuar nga reforma në drejtësi dhe po kërkon të shkatërrojë shtetin. Duhet të shkarkohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Bishti i maces së egër duhet prerë me një ...

Read More »

Noterizimi i banalitetit të Ilir Metës

Nga Mero Baze Në historinë banale që prodhoi presidenti duke dubluar anëtaren e Gjykatës Kushtetuese, zgjedhur sipas procedurës kushtetuese, duhej një akt që ta stamponte në histori këtë banalitet. Arta Vorpsi duket që nuk ka talent për humor, por ja ...

Read More »

Si Gjykata Kushtetuese nxjerr jashtë loje Metën me precedentin Beqja: “Vërtetimi i fakti” që ke fituar mandatin dhe jo fillimin e ushtrimit të detyrës mund të bëhet tek çdo noter mjafton te hapet Fletorja zyrtare!

Ilir Meta një ditë më parë hodhi firmën mbi një dekret, i cili më shumë se zgjidhi situatën, shumë të komplikuar deri më tani, e çojë në një tjetër nivel komplikimin e saj. Ai vendosi të zgjedh Marsida Xhaferllarin si ...

Read More »

Akuzat e medias amerikane “Daily Beast”: PD para lum pa adresë për lobimin kundër të nominuarës për ambasadore të SHBA në Shqipëri

Partia Demokratike është përfshirë në një operacion lobimi kundra të nominuarës së presidentit Trump për ambasadore në Shqipëri, Kathleen Kavalec. Media amerikane ka hedhur dritë, për këtë përfshije destruktive të PD në politikën e jashtme amerikane. Daily Beast, një media ...

Read More »