LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 78)

Author Archives: Zathur

“Shteti ku askush nuk është i papunë dhe askush nuk është i pasur”

Në vitet ’80, në Shqipëri një kompani turistike britanike arriti të kishte lidhur një marrëveshje me Albturist dhe çdo vit sillte në Shqipëri të paktën 10 grupe turistësh nga Britania e Madhe, pavarësisht Shqipëria komuniste dhe Britania nuk kishin marrëdhënie ...

Read More »

Besa Imami, dhe një lidhje e fortë dashurie, me Gjakovën

Besa Imami nuk është harruar, ndonëse kanë kaluar katër vite nga vdekja e saj. Aktorja shqiptare e lindur në Gjakovë në ditën e tetë të gushtit 1928, mbetet ndër aktoret më të mira që kanë njohur shqiptarët. Në kinematografi ajo ...

Read More »

“Sandër Mafishja” tregon detajet e komedisë më të njohur shqiptare, “Pallati 176”

Personazhi që e njeh i madh e i vogël është pikërisht ai që ka luajtur në “Pallatin 176” në rolin e Sandrit. Bëhet fjalë për aktorin dhe regjisorin Ilir Bezhani, i cili ishte sot i ftuar në emisionin “Rudina” në ...

Read More »

Adriano Çelentano, 10 kuriozitete nga jeta e tij

1-Që në vogëli, Adriano Çelentano ka qenë i apasionuar pas orëve dhe për një farë kohe ka punuar si orëndreqës. 2-Në vitin 1960 Adriano Çelentano është shfaqur si aktor në filmin e famshëm të Federico Fellini, La dolce vita 3- ...

Read More »

Kuptimi i vlerës së pasurisë së vërtetë…

Një burrë i pasur, donte që i biri të mësonte se cfarë do të thotë të jesh i varfër, për këtë e dërgon në fshat të kusherinjtë e tij. Djali kaloi tre ditë e tre netë në fshat. Kur i ...

Read More »

Këngëtaret shqiptare që mrekulluan publikun para viteve 90-të (Foto)

1.Parashqevi Simaku është padyshim ikonat e muzikës shqiptare të viteve ’80. Parashqevia fitoi dashurinë e publikut me zërin melodioz, bukurinë, sharmin dhe elegancën. Këngëtarja filloi të merrej me muzikë në moshën 14-vjeçare. Ajo ka marrë pjesë në shumë festivale ku ...

Read More »

Horoskopi ditor, e Diel 17 Nëntor 2019

Dashi Dashuria: Në dashuri sot, çiftet e konsoliduara do të zhvillojnë diskutime ekonomike për t’u marrë me të. Ata që janë bashkë vetëm do të fillojnë të kenë dyshime. Për beqarët, një ditë e ngarkuar plot me takime afrohet. Puna: ...

Read More »

Bamir Topi nxjerr blof Ilir Metën: Ju tregoj se kush do e zgjidhë krizën

Ish-presidenti, Bamir Topi thotë se edhe kësaj here, pavarësisht lodhjes, zgjidhja do të vijë nga ndërkombëtarët. “Ka një lodhje, por Shqipëria nuk mund të jetë jashtë vëmendjes së tyre. Do të vijë një moment kur kjo krizë do të persistojë ...

Read More »

“Nuk i shënon dot Berishës”! Presidenti Duka ‘kapet’ me Ramën

“Air Albania Stadium” do të çelë nesër dyert me ndeshjen midis Kombëtares Shqiptare të Futbollit dhe Kombëtares Franceze. Një ditë para ndeshjes, Kryeministri Edi Rama u takua me ekipin kombëtar të futbollit dhe stafin teknik në fushën e blertë të ...

Read More »

“Çfarë nuk më dëgjuan veshët! Rama publikon artikullin e “Gazzetta dello Sport” (Video)

Inaugurimi I stadiumit Arena Kombëtare ditën e diel në ndeshjen kundër Francës po bën jehonë përtej vendit tonë. Ditën e sotme mediat prestigjioze në Itali kanë shkruar me fjalë të mëdha për stadiumin, i cili deri më tani ka kapur ...

Read More »