LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9)

Author Archives: Zathur

Shkrimtarja shqiptare zgjidhet kryeministre e Libanit

Shkrimtarja shqiptare, Xhada Arberi (Ghada Arnauti) zgjidhet kryeministre e Libanit pas tërheqjes nga Posti i Sadi Haririt ish kryeministër i Libanit disa herë për shkak të protestave në Liban, dhe pritet Presidenti Ali Asoun që ta miratojë ose dekretojë kandidaturën ...

Read More »

Shkelësi kronik i Kushtetutës kërkon të mbroj ligjin duke bërë “viktimë” atë që i dha drejtësi krimeve të tij

Presidenta Meta sapo ka dalë nga Prokuroria pas marrjes në pyetje për çështjen shumë të nxehtë, atë të kreut të KED, Ardian Dvoranit. Meta në një prononcim për shtyp deklaroi se Prokuroria duhet të bëjë detyrën e saj, pasi ka ...

Read More »

DOSJA E PLOTË: Të gjitha faktet që “tradhtuan” skenarin e PD-së për të tentuar fundosjen e Xhafajt me “Babalen” dhe presioni i Bashës ndaj trupës gjykuese

Teksa pritet që Gjykata e Tiranës të japë vendimin për ish deputetin Ervin Salianji të akuzuar për mashtrim publik me të ashtuquajturën çështja “Babale”, kanë dalë në pah të gjitha faktet që “tradhtuan” skenarin e Partisë Demokratike për të futur ...

Read More »

Post Arta Marku: E pathëna e deritanishme për Olsian Çelën, çfarë përbën “lajm” në zgjedhjen kryeprokuror?

Prej pak ditësh, Shqipëria ka një kryeprokuror të ri. Quhet Olsian Çela. U zgjodh me një proces të rregullt, por në sfondin e një vëmendje të opinionit të mbërthyer te pasojat edhe vdekjeprurëse të tërmetit. Pasoi në detyrë Arta Markun, ...

Read More »

Letra e nënës që Mesut Ozil mban në mur: Nuk je biri im…

Mesut Ozil, gjermani me origjinë turke, ka bërë emrin e tij tashmë në historinë e futbollit europian. Ozil luan aktualisht me Arsenalin, duke qenë një ndër futbollistët më të paguar të klubit, ndërkohë që gëzon dhe titullin kampion bote me ...

Read More »

“Faleminderit miku im”! Netanyahu surprizon me gjestin që bën për kryeministrin Rama: Jemi pranë Shqipërisë në këtë orë të vështirë!

Ekipi teknik i izraelit prej disa ditësh vijon të punojë intensivisht në terren për të bërë të mundur vlerësimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26-nëntorit. Ata ndodhen në terren së bashku me inxhinierët shqiptarë dhe po japin udhëzimet ...

Read More »

Ilir Meta i rikthehet luftës së dekreteve: Kthen për rishqyrtim ligjin “Për rininë” pritet edhe bllokimi i buxhetit

Presidenti Ilir Meta i është rikthyer luftës së dekreteve me mazhorancën qeverisëse. Ditën e djeshme, kreu i shtetit kthehu për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për rininë”, me argumentin se në gjendjen aktuale ligji i rinisë është në kundërshtim të hapur ...

Read More »

Mbyllen aplikimet për kryeprokurorin e SPAK: Gati terreni për luftën antikorrupsion

Institucionet e reja të drejtësisë kanë bërë gati terrenin për të nisur luftën kundër korrupsionit. Edhe pse reforma në drejtësi ka 3 vite që ka nisur, efektet e saj në nivel zyrtarësh, nuk janë ndjerë ende. Të gjithë sytë i ...

Read More »

“Jepni aq sa keni në zemër”! Rama ka dy fjalë të rëndësishme që në mëngjes për gjithë shqiptarët (Foto)

Kryeministri Edi Rama që pas tërmetit të 26 nëntorit e nis çdo ditë me shprehje të shenjta që iu përkasin besimeve të ndryshme fetare. Sot, Rama është rikthyer sërish tek Bibla dhe ka inkurajuar të gjithë shqiptarët me një varg ...

Read More »

Korrupsioni kërcënim serioz! Pas futjes në listën e zezë të Doshit, Llallës dhe Dakos, Pompeo plas “bombën”: Do të ketë të tjera bllokime vizash!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë treguar dje qartë se e kanë marrë seriozisht luftën ndaj të korruptuarve. Deri më tani ishte ambasada amerikanë në Tiranë që lëshonte paralajmërime, ndërsa ditën e djeshme ka ardhur një mesazh i fortë nga ...

Read More »