LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 90)

Author Archives: Zathur

Faik Konica: Gjithmonë e shtyj për vitin tjetër… E vërteta është se nuk do të martohem kurrë

Nga Ilir Ikonomi* Megjithëse po bëheshin tri dekada që kur vuri këmbë për herë të parë në Amerikë, Faiku vazhdonte të ishte beqar. “I nderuari Faik Konica i Shqipërisë është në hall të madh”, shkruante gazeta kryesore e Uashingtonit në ...

Read More »

Marubi i dërgonte letër Zogut: Kryeministër, m’i kthe lekët që më ke borxh, jam ngushtë!

Në vitin 1928, Kel Marubi, një ndër më të famshmit e dinastisë Marubi, ishte edhe fotograf zyrtar i Oborrit Mbretëror. Kel Marubi ka fiksuar momentet të rëndësishme historike për Shqipërinë e asaj kohe e drejtuar nga Ahmet Zogolli, si kryeministër ...

Read More »

Gaqo Spiru, aktori durrsak që u dha jetë roleve krah yjeve të teatrit e filmit

Në lagjen e vjetër “Varosh” të qytetit të Durresit, e cila njihej vitet e pasçlirimit në ndarjet e reja administrative si lagja nr 11, kalonte çdo ditë një personazh interesant, banor i kësaj lagjeje. Ishte Gaqo Spiru. Përshëndeste të njohur, ...

Read More »

Pse e braktisi arkitekt Sinanin “Trëndafili i osmanëve” Mihrimah, vajza e Sulejmanit të Madhërishëm?!

Dashuria e fshehtë të sulltaneshës Mihrimah, është publikuar si një lajm i bujshëm, pak kohë më parë, në shtypin turk. Vajza e vetme e Sulltanit të Madhërishëm, Mihrimah, mbetet në hijen e nënës së saj të famshme, ish-skllaves Rokselana (Hurrem), ...

Read More »

Kur Parashqevia ishte në majat e suksesit, si zëri i madh i skenës shqiptare

Një këngëtar i mirë i bashkangjit këngës emrin e vet. Kështu siç dëgjohet të thuhet “këngët e Vaçe Zelës” apo “këngët e Anita Takes”, dëgjojmë edhe togfjalëshin “këngët e Parashqevi Simakut”. Kështu e nis shkrimin kushtuar këngëtares Parashqevi Simaku, revista ...

Read More »

Ndrenika, Mima, Anagnosti, Lako, Shkjezi, Shyti, Bakalli, etj…në listën me 51 artistë që do hiqeshin nga Tirana në 1976-ën me porosinë e Ramiz Alisë

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dokumentin zyrtar të vitit 1976 i hartuar nga sektori i Arsim-Kulturës në Komitetin Qëndror të PPSH-së, ku një listë me 51 emra, të gjithë personazhe të njohura si: Prokop Mima, Robert Ndrenika, Bujar Lako, Roza Anagnosti, ...

Read More »

“Halla” më e mirë në botë, e paharruara Vitore Nino!

Vitore Nino (Ujka) ka lindur në vitin 1924 në qytetin e Shkodrës. Pasi mbaron Institutin Pedagogjik fillon punë si mësuese në Tiranë dhe në Kosovë ku jepte gjuhën shqipe. Por dashuria e saj e madhe është teatri. Kështu ajo do ...

Read More »

“Sorkadhet e trembura”, historitë e dashurive të Kadaresë tashmë në një film ruso-shqiptarë

Historitë e dashurive shqiptaro-ruse të shkruara nga shkrimtari i madh Ismail Kadare, do të vijnë në një film të jashtëzakonshëm nën regjinë e Juri Arabov. Bëhet fjalë për histori të jetuara, të ndjera e të rrëfyera për të gjithë në ...

Read More »

Horoskopi ditor, e enjte 14 nëntor 2019

Dashi Do të jeni më të fortë edhe fizikisht gjatë kësaj dite dhe gati për të fituar. Nëse keni angazhime të rëndësishme, mos i shtyni për më vonë. Mund të përballeni me çdo gjë. Udhëtimet janë gjithashtu mjaft të favorshme. ...

Read More »

Ish funksionar i PD-së akuza Bashës: Je gënjeshtar, servil, pa moral dhe humbës që kudo të kanë…

Ish- anëtari i Këshillit Kombëtar të PD Edvin Kulluri sulmon ashpër kreun e PD Lulzim Basha, duke e cilësuar një gënjeshtar, servil, pa moral dhe humbës funksional. Në një postim në rrjetin social, Kulluri shprehet se Basha ka ngritur një ...

Read More »