LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9030)

Author Archives: Zathur

Ministria e Turizmit: Projekt-pilot për certifikimin e guidave turistike

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit lancoi sot në bashkëpunim me Qendrën për Edukim Ekonomik dhe Biznes projektin-pilot për zhvillimin e kursit të trajnimit për grupin e parë të guidave turistike. Projekti që do të zbatohet për një periudhë 3 ...

Read More »

Opozita braktis Konferencën e Kryetarëve Paloka: të vihet në vend ligji

Konferenca e Kryetarëve bojkotohet nga opozita e cila ka ngritur në axhendë edhe njëherë rastet e shkarkimit të Zana Xhukës dhe nëpunësit civil duke dalë jashtë rendit të diskutimit dhe çështjeve të caktuara ditën e sotme. Në ambjentet e jashtme ...

Read More »

Grusht në burgun e Gjenevës, nga klani shqiptar kundër atij afrikan

Situatë tejet e tensionuar është shënuar në burgun e Gjenevës Champ-Dollon të dielën për shkak të një konflikti mes të burgosurve, ku ishin të përfshira dy komunitete, ai shqiptar dhe afrikan. Autoritete nga burgu bënë me dije për ‘Presheva Jonë” ...

Read More »

Vjen kondomi “hi tech”, nuk limiton kënaqësinë e mashkullit

Një kondom elektronik për të inkurajuar meshkujt në përdorimin e tij dhe për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Nga ana e krijuesve të tij, thuhet se ky prezervativ është programuar në mënyrë të tillë që të ...

Read More »

KLD zgjedh kryetarin e Gjykates Administrative të Apelit

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka zgjedhur sot kryetarin e Gjykatës Administrative të Apelit. Kastriot Selita u zgjodh me vota unanime nga anëtarët e KLD-së gjatë mbledhjes së sotme. Më tej mbledhja vijoi me shqyrtimin dhe votimin e kandidaturave për ...

Read More »

Basha takim me aleatët: Mazhoranca po rrezikon integrimin

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me aleatët në selinë blu, në kuadër të aksionit të ri opozitar. Mësohet se në takim është diskutuar në lidhje me vendimin për rishikimin e marrëdhënieve me Parlamentin. Në një prononcim ...

Read More »

Gafa e Mou për Eto, bënë për të qeshur Anglin

Tekniku i Chelsea, Jose Mourinho, ka lëshuar një intervist për Canal +. “Special One” është pyetur cfar i duhet skuadrës angleze, Mou është përgjigjur “Problemi im tek Chelsea është që më mungon një bomber. Kam Eto, por ai është 32 ...

Read More »

Tokat në zonat turistike, përplasin PD-PS te Ligjet

Amendamenti i Partisë Republikane për kthimin e tokave bregdetare tek pronarët e ligjshëm jo në bazë të ligjit 7501 ka përplasur opozitën dhe mazhorancën në Komisionin e Ligjeve. Bëhet fjalë për ligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin për ...

Read More »

Naço: Problem nuk janë burgjet e ligjet, por zyrtarët. Eshtë abuzuar me lejet

Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço e konsideron si të kalbur sistemin në burgjet shqiptare. Në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve, ministri Naço tha se problem nuk janë burgjet dhe ligjet, por mungesa e trajnimit dhe arsimimit të administratës. Për ministrin ...

Read More »

Xhuka: Shkarkimi nga ILDKP, padi në gjykatë, kryeinspektorja e ligjshme jam unë

Ish-kryetarja e ILDKP-së, Zana Xhuka, nuk e priste shkarkimin nga Kuvendi, ndaj ajo ka vendosur t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për të vënë drejtësi. Znj.Xhuka beson se është ajo kryeinspektorja e ligjshme, ndaj dhe ka besim tek drejtësia. Në një intervistë ...

Read More »