LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9043)

Author Archives: Zathur

Platini, një “dashuri në kohë kolere”!

Nga Ahmet SHQARRI Më shumë se një vizitë e vullnetit të mirë, ardhja e Platinisë së fundmi në Tiranë ishte si një “dashuri në kohë kolere”! Paralelizmi i titullit të romanit të të famshmit Gabriel Garcia Markez, me atë çka donin të realizonin bosët e futbollit shqiptar, ...

Read More »

Këto nuk janë vetëshkrepje të zakonshme (Foto)

Fotografia japoneze Noriko Yabu, ka menduar të sjellë një mënyrë të veçantë të të bërit të autoportreteve duke kapur trupin e saj të tërhequr dhe fytyrën me anë të aparatit. Pasi të shikoni fotografitë do të vërenit se nuk i përgjajnë fare ...

Read More »

Tiranë, del nga rruga autobusi i Unazës, 5 të plagosur

Pesë persona kanë mbetur të plagosur, pasi një autobus i linjës së “Unazës” është përplasur me një pemë në afërsi të Piramidës. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:30, ku autobusi urban doli nga rruga, dhe më pas u përplas me një pemë. Drejtuesi i ...

Read More »

Kujdesi ndaj dhuratave greke

Nga Mentor NAZARKO Vizita e fundit e ministrit të Jashtëm grek Venizelos u zhvillua në një kontekst shumë interesant hapësinor dhe kohor për shqiptarët. Ajo ishte pjesë e një turi ballkanik ku shqiptarët ofruan disa stacione si Prishtina, Tetova dhe ...

Read More »

Histori lacash

Nga Reldar DEDAJ Ajo që sodisim ne sot, është perëndimi i disa vlerave të dallueshme, jo ardhja e tyre në fuqi, as apoteoza e tyre. Atyre u ka kaluar koha, dhe ka ardhur çasti të kapërcehen të gjitha, të zbuten ...

Read More »

Misteri i ishullit të mbuluar nga kukulla të vjetra

Në jug të Meksikës, ndodhet njëri prej vendeve më të ndotur në planet. Bëhet fjalë për një ishull, i njohur si ishulli i kukullave (Isla de las munecas), i populluar vetëm nga kukulla të vjetra të varura në pemë. Nuk ...

Read More »

Shkodër, sekustrohen 100 kg marijaunë në qendër, 4 pranga

Në qendër të qytetit të Shkodërs janë arrestuar katër persona pasi iu gjet në një makinë një sasi lënde narkotike. Sipas informacioneve nga policia e Shkodrës, gjatë një operacioni antidrogë, në qendër të qytetit verior u sekuestrua një sasi prej ...

Read More »

Qëndrimi i gjatë ulur mund t’ju bëjë me aftësi të kufizuara

Jeta sedentare apo qëndrimi ulur bën keq, shumë keq. Me sa duket nuk ka rëndësi se sa ushtrime fizike të moderuara bëni sepse çdo orë më shumë e qëndruar ulur e dyfishon rrezikun për aftësitë e kufizuara. Paralajmërimi vjen nga ...

Read More »

Kapet me pasaportë diplomatike false,pranga pakistanezit në aeroport

Kishte hyrë në territorin shqiptar me vizë spanjolle false dhe pretendonte të dilte nga aeroporti i “Rinasit” më pasaportë diplomatike të rreme. Kështu, një shtats pakistanez është arrestuar në areoport pasi pretendonte të kalonte kufirin për të shkuar në Vjenë ...

Read More »

Fjala e Ramiz Alisë ose e ashtuquajtura Katovica

“Ky është diskutimi i famshëm i Ramiz Alisë, i mbështetur mbi direktivën po aq të famshme të Katovicës, ku u përcaktua falimentimi i sistemit Socialist përballë atij Kapitalist, dhe u pergatit strategjia dhe masat që do të merreshin, që krejt prona shtetërore, ...

Read More »