LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9294)

Author Archives: Zathur

Ndërtime në zonën arkeologjike, kallëzim penal ish-drejtorëve të ALUIZNI-t

Sarandë – Kontrolli i Lartë i Shteti ka ngritur kallëzim penal për ish-drejtorët e ALUIZNI-t në Sarandë pasi kanë lejuar legalizime të jashtëligjshme në bregdet. Sipas KLSH-së ish-drejtuesit V.K, L.C, M.N, G.Z, P.P DHE B.J kanë lejuar edhe ndërtime në zonën ...

Read More »

Infektohet nga malaria, vdes 41-vjeçari. Pipero: Nuk ka ilaçe

Në familjen e varfër të të riut që humbi jetën si pasojë e Malarjes, Ridvan Kate ka pllakosur zija. Në një zonë periferike të qytetit, pranë stacionit të trenit, hyjnë e dalin shumë njerëz të cilët ngushëllojnë familjarët e tij. ...

Read More »

Fasonët, Ministria e Financës kundër propozimit të LSI

TIRANË-Ministria e Financës shprehet kundër propozimit të LSI për uljen e taksës për biznesin e fasonëve. “Ulja e taksës për fasonët me efekte në buxhet, nuk mund të diskriminohen bizneset e tjera”, thanë përfaqësuesit e minsitrisë së Financave në Komisionin ...

Read More »

Basha, sfidë për PD mbetet një fillim i ri

Dega e partisë Demokratike në Durrës ka organizuar një aktivitet ditën e sotme për 23-vjetorin e themelimit të PD-së në këtë qytet. I pranishëm në aktivitet ishte edhe Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha. Në fjalën e tij ai ka ...

Read More »

Këshilli Bashkiak: Dalipi, duhet transparencë. Bozdo, rritje 5% krahasur me 2013

Këshilli Bashkiak i Tiranës është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar projektbuxhetin e ri. Gjatë kësaj mbledhje do të zhvillohet seancë dëgjimore me kryetarë dhe përfaqësues të njësive bashkiake të kryeqytetit. Në fillim të mbledhjes është diskutuar mbi mungesën ...

Read More »

Gjirokastër, materniteti në gjendje të mjerueshme, dhomat me lagështirë

GJIROKASTËR – Prej kohësh, materniteti i Gjirokastrës ndodhet në gjendje të mjerueshme ku lagështira dhe myku kanë mbuluar dhomat e pacienteve, apo aty ku rehabilitohen bebet e porsa ardhur në jetë. Madje, edhe dritaret e këtyre dhomave janë të mbyllur me ...

Read More »

Angazhimi i Thaçit për Serbinë brenda Kosovës

Nga Albin KURTI Kudo që serbët janë të përfaqësuar në institucionet e Kosovës, po ndodh dyzimi përmes një nënndarjeje të veçantë për përfaqësimin e Asociacionit/Bashkësisë së komunave me shumicë serbe. Ndryshimet e ligjeve po bëhen gjithandej, sepse gjithandej duan t’i ...

Read More »

Zbardhet ngjarja, Prefekti i Vlorës është sharë dhe fyer nga Shefi i Rrugores

Kreu i policisë rrugore në Tiranë, Dritan Bonaj, ushtron dhunën ndaj prefektit të Vlorës, Dervishi, për parkim të gabuar. Ky veprim i eprorit të rrugorëve është fiksuar në denoncimin që kreu dje në Komiariatin nr.1, Besnik Dervishi, prefekt i Vlorës. ...

Read More »

Shqiptarët përleshen me armë mes njëri tjetrin për 100 €

Igumenicë – Një përleshje me armë mes gjashtë shqiptarëve ka ndodhur në Igumenicë. Mediat greke bëjnë të ditur se dy shqiptarë kishin hyrë në një fermë, për ta grabitur dhe atje punoni katër shtetas të tjerë shqiptarë. Nënë kërcënimin e armëve ...

Read More »

Serbia, fidanishte e super-bakterit

Në Serbi janë shënuar raste të vdekjeve për shkak të super-bakterit, i rezistueshëm madje edhe ndaj antibiotikëve më të fortë. Që të jetë edhe më keq, siç thonë ekspertët botërorë, Serbia është shënuar si fidanishte e këtij bakteri jashtëzakonisht të ...

Read More »