LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9360)

Author Archives: Zathur

Kushtetuesja me 28-29 janar do shqyrtojë ankimimet e PD për INUK e Buxhetin

Gjykata Kushtetuese kalon në seancë gjyqësore ankimimin e opozitës në lidhje me kompetencat e Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, si dhe kërkesën për të rrëzuar Aktin Normativ të qeverisë për ndryshimet dhe shtesat në ligjin për buxhetin e vitit 2013-të. Kërkesa ...

Read More »

Hakerat sulm drejtësisë “Na plotësoni 9 kërkesat”

Nëntë kërkesa i janë paraqitur qeverisë nga grupi shqiptar i hakerave, “RedAnons_Al” dhe në rast mosplotësimi të tyre, hap pas hapi kanë vendosur “të nxjerrin në shesh të palarat”. Faqja zyrtare e Ministrisë së Drejtësisë dhe më konkretisht regjistri elektronik ...

Read More »

Gjermeni: Pushteti lokal të pastrojë zonat turistike nga mbetjet

Pastrimi i zonave turistike nga mbetjet e ndyshme, do të jetë prioritet si për qeverinë ashtu dhe për njësitë e pushtetit vendor. Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, u kërkoi bashkëpunim njësive vendore, si dhe deklaroi vënien në ...

Read More »

BB financon ndërtimin e ujësjellësit në Durrës, Rama: Nis transformimi rrënjësor

Shumë shpejt banorët e Durrësit, por edhe zonës përreth nuk do të vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Qeveria shqiptare ka nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi me Bankën Botërore për nisjen e punimeve për ndërtimin e impiantit të ujësjellësit që ...

Read More »

Vlorë, morën peng dhe dhunuan të riun, arrestohen 3 persona

Tre persona janë arrestuar ditën e sotme në Vlorë, pasi kanë marrë peng një shtetas. Veron Dautllari 22 vjeç, Emiljano Dautllari 21 vjec, dhe shtetasi me iniciale S.R., kanë marrë peng shtetasin me iniciale F.D., e kanë keqtrajtuar dhe më ...

Read More »

Reforma administrative, përmbysja e nevojshme

Skënder MINXHOZI Në mes të sherrit të buxhetit që u konsumua në ditët e fundit të dhjetorit dhe mpirjes që kanë sjellë festat, politika shqiptare po i drejtohet ngadalë një takimi, i cili megjithëse nuk ka rënë shumë në sy, ka ...

Read More »

Procedim penal trafikut të njerëzve në Afrikë

Ministria e Brendshme ka regjistruar procedim penal në lidhje me skandalin e mashtrimit të shqiptarëve me anë të punësimit në Afrikë, pasi plotësohen elementët e nenit 110/a të Kodit Penal për trafik njerëzor. Përmes zëdhënësit për shtyp Florion Serjani, dikasteri ...

Read More »

Shoqëria në krizë, në Gjykatën e Tiranës divorcohen 30 çifte në ditë

Duket se shoqëria shqiptare prej kohësh është zhytur  në krizë të thellë. Vetëm në 14 ditët e para të vitit 2014, pranë gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, janë paraqitur 419 kërkesa për zgjidhje martesore. Arsyet që çiftet paraqesin në gjykatë ...

Read More »

Basha ceremoni në Berat, festa braktiset nga militantët

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijoi turin e tij të takimeve me bazën e partisë në qytetin e Beratit ku ra në sy një pjesëmarrje shumë e pakët e përkrahësve të kësj partie. Në një ceremoni e cila u ...

Read More »

Kuvend, sesioni i ri me shkarkime krerësh e hetime parlamentare

Sesioni i ri parlamentar për këtë vit, që pritet të fillojë ditën e hënë, do të përballë mazhorancën dhe opozitën me disa nisma të ligjvënësve nga sesioni i kaluar, të cilat kanë mbetur pezull për shkak të mungesës së vullentit ...

Read More »