LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9380)

Author Archives: Zathur

55 Cancri, planeti që përbëhet thuajse tërësisht nga diamant

A e kishit imagjinuar që ekziston një planet thuajse plotësisht me diamant? Quhet “55 Cancri” dhe ka një rreze dy herë sa ajo e Tokës dhe një masë thuajse 8 herë më të madhe, karakteristika që e bëjnë një të ...

Read More »

F1: Schumacher në koma farmakologjike

Michael Schumacher vazhdon të jetë i shtruar në spitalin e Grenoble dhe sa më shumë kalojnë ditët aq më tepër rriten shpresat që kampioni gjerman të fitojë luftën e tij e cila qëndron midis jetës dhe vdekjes. Tashmë që është ...

Read More »

Krimi në familje, djali invalid vret me thikë në zemër babanë

LIBRAZHD – Krim në familje në fshatin Tokëz në Librazhd, ku djali ka qëlluar me thikë në zemër babanë, duke i sjellë vdekjen. Lajmi është bërë i ditur nga Policia e Librazhdit, sipas të cilëve, viktima është Ferit Çota, 65 vjeç dhe ...

Read More »

MotoGP: Provat e para zyrtare në Sepang

Është zbardhur kalendari për testet zyrtare të MotoGP. Provat e para do zhvillohen në pistën e Sepang të Malajzisë në datat 4-6 shkurt. Provat e dyta do zhvillohen gjithashtu në Sepang në datat 26-28 shkurt. Më pas nga 3-5 mars ...

Read More »

Paralajmërohet rritje e çmimit të transporti urban, abonetë 2400 lekë, bileta 70 lekë

Brenda janarit bileta e urbanit do të kushtojë 70 lek ndërsa një abone e përgjithshme 2400 lekë. Ky është ultimatumi i Shoqatës së transportit urban qytetas, në të kundërt ata kanë deklaruar se nuk do të ketë sistem urban qytetas. ...

Read More »

Organizatë kriminale, pranga dy deputetëve të Agimit të Artë

ATHINË – Dy deputetë të Agimit të Artë në Greqi dhe një drejtues i lartë i kësaj partie janë vënë në pranga në orët e para të mëngjesit. Siç raportohet, policia greke ka arrestuar rreth orës 00:25 minuta dy deputetët Jorgo ...

Read More »

Armët kimike, SHBA: Shkatërrimi i pamundur, mirëpritëm gatishmërinë e treguar

Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Yee, ka komentuar sërish çështjen e armëve kimike dhe refuzimin e Shqipërisë. I pyetur nga “Zëri i Amerikës” nëse SHBA janë të zhgënjyera me vendimin e Shqipërisë për të mos pranuar shkatërrimin e armëve ...

Read More »

Zbulimi në Vatikan, një dorëshkrim i rrallë për Shqipërinë e shek XVIII

Burimet dokumentare zbërthejnë sfondin e një drame të dhimbshme, e cila vazhdonte të luhej edhe në territoret shqiptare, të cilat ishin pikëtakimi i interesave të fuqive të kohës, Perandorisë Osmane në njërën anë, dhe në anën tjetër të fuqive perëndimore ...

Read More »

Dënimi për vrasje dhe akuzat për prostitucion, s’ka marrëveshje ekstradimi ndaj Frrokut

Megjithëse drejtësia belge e ka dënuar me 10 vite burg për vrasjen e shtetasit Aleksandër Kurtit, dhe çështja do rigjykohet sërisht, deputeti i PKDSH, Mark Frroku, momentalisht nuk mund të ekstradohet edhe në rast se Belgjika kërkon ekstradimin e tij. ...

Read More »

Tenderat dhe trafiku, ish-ministri Ksera pritet të thirret dëshmitar në prokurori

Ish-ministri i Punës Spiro Ksera pritet të jetë dëshmitari VIP i prokurorisë së Tiranës, në çështjen penale për trafikimin e tre personave nga Shqipëria në drejtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ksera, në periudhën kur tre shtetas nga Elbasani, ...

Read More »