LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9388)

Author Archives: Zathur

Basha: Qeveria Rama-Meta u ka vënë topin ekonomisë së shqiptarëve

FIER- Kreu i Partisë Demokratike ka akuzuar qeverinë Rama-Meta për dështim në përpjekjet për ruajtjen e sigurisë dhe rendit, si dhe rritje të kriminalitetit. Në aktivitetin e organizuar me rastin e 23-vjetorit të themelimit të PD-së në Fier, Basha tha se ...

Read More »

Delvinë, digjet i gjallë në shtëpi 67-vjeçari, shkak dyshohet cigarja

DELVINË – Digjet i gjallë në banesën e tij një 67-vjeçar, Kostandin Thoma Pilo. Ngjarja ka ndodhur sot ë fshatin Buronjë-Mavropull të komunës Finiq në Delvinë. Edhe pse fqinjët tentuan ta ndihmonin, duke shuar më pas ata zjarrin në banesën njëkateshe, ...

Read More »

Berisha:Gjobat, epidemia e plaçkitjes tipar i shtetit policor të Edi Ramës

TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me gjobat e vendosura për automjetet. Në faqen e tij në rrjetin social “Facebook”, Berisha e ka quajtur gjobitjen në kundërshtim me ligjet, ndërsa thotë se “gjobat vendosen për të mbuluar shpenzimet e Policisë ...

Read More »

Ekstradohet nga Italia Edmond Leskaj, anëtar i bandës së “Gaxhait”

TIRANE– Anëtari i bandës së “Gaxhait”, Edmond Leskaj është ekstraduar nga Italia. Leskaj, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për kryerjen e veprave penale të “krijimit të bandave të armatosura“, “vrasjes me paramendim të kryer në bashkëpunim“, “vjedhje me dhunë“ dhe ...

Read More »

Abuzuan me prokurimet publike kallëzim 2 ish-zyrtarëve të DPUK

FIER– Dy ish-drejtues të Drejtorisë së Përgjithshmë të Ujësjëllës-Kanalizimeve, dhe ish-kreu i Komunës Mbrostar në Fier, janë kallëzuar penalisht për shpërdorim detyre. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë kallëzim penal në Prokurori për këta 3 ish-zyrtarë, si dhe për ...

Read More »

Gjobat, policia është duke shkelur ligjin

Vendosja e gjobave pa dijeninë e qytetareve është kthyer tashmë në një problem shqetësues. Shume prej tyre rezultojnë të jenë gjobitur në kohë të ndryshme dhe madje në periudha që nuk kane rezultuar fare në Shqipëri dhe megjithatë janë detyruar ...

Read More »

Donohoe: Irlanda “Ok” integrimit të Shqipërisë, duhet dialog politik

TIRANË – Pas përfundimit të takimeve me drejtues të qeverisë shqiptare, të cilat i ka cilësuar “të frytshme dhe pozitive”, ministri irlandez për Çështjet Europiane, Paschal Donohoe, ka folur lidhur me progresin e bërë nga Shqipëria në kuadër të integrimit europian. ...

Read More »

Viti 2013, shitja e automjeteve nuk njohu krizë, u shitën 80 milionë

Shitja e automjeteve në nivel global nuk njohu krizë gjatë vitit 2013, duke e kaluar shifrën e 80 milionë copëve të shitura. Të dhënat u publikuan nga firma konsultuese “IHS Automotive”, e cila saktësoi se në të gjithë botën, gjatë ...

Read More »

Interkonjeksioni, thyhet pakti Berisha-Fazlliç, përfitoi Serbia

PRISHTINE- Ndërtimi i linjës së interkonjeksionit Kosovë – Shqipëri, që u miratua nga qeveria Rama dhe u nënshkrua menjëherë nga dy qeveritë, e Tiranës dhe Prishtinës, në Prizren në dhjetor 2013, do t’ia prishë biznesin mafias serbe të energjetikës, e cila ...

Read More »

Itali, trafiku i plehrave ndalohet Cerroni “mbreti” i mbeturinave

ROMË – Trafiku i mbeturinave ka çuar në pranga nën masën e sigurisë “arrest shtëpie”, 7 persona në Itali, mes të cilëve edhe avokatin Manlio Cerroni dhe ish-presidentin e rajonit të Lacios, Bruno Landi. Siç shkruan media italiane, avokati Cerroni është ...

Read More »