LAJMI I FUNDIT
Home . Author Archives: Zathur (page 9431)

Author Archives: Zathur

Basha: 8 Dhjetori, ditë e rëndësishme për vendin

Ditë të rëndësishme për gjithë vendin e ka quajtur kreu i PD-së, Lulzim Basha 8 dhjetorin, duke folur në aktivitetin në nder të kësaj dite titulluar “Festojmë lirinë”. “Përballja e parë e studentëve kryengritës me regjimin ndodhi shpejt, dhuna policore ...

Read More »

Dhjetori ’90, Berisha në Facebook: Sot ditëlindja e dytë e Shqipërisë

TIRANË – Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar një mesazh në Facebook, në lidhje me 8 Dhjetorin ditën e Rinisë. “Gëzuar 8 Dhjetorin, ditëlindjen tonë të dytë, ditën e lirive dhe dinjitetit tonë!”, shkruan Berisha në Facebook. Ai ka bërë homazhe edhe ...

Read More »

Hapësira e galerisë, përcakton rëndësinë e veprës së artit

Zathur Historia e modernizmit është e përcaktuar nga hapësira e galerisë. ‘Inside the white Cube’ është një diskutim i ideologjisë së hapësirës të galerisë moderne , e cila është një objekt estetik në vetvete dhe për vetveten, një hapësirë e ...

Read More »

Rama: “Lëvizja e Dhjetorit ’90” mbetet unikale

Grupimi “Dhjetor ’90” ka nisur aktivitetet në përvjetorin e 23-të të Lëvizjes Studentore të Dhjetorit. Në takim ishin studentë të atij viti dhe pedagog, e mes tyre edhe kryeministri Edi Rama. Gjatë fjalimit të tij, kryeministri vlerësoi se, “Është forca ...

Read More »

U vranë teksa gjuanin për peshk. Familjarët, “Nuk ishin trafikantë, kërkonin bukën e gojës”

Pas ngjarjes së rëndë ku në një përplasje me policinë greke kanë mbetur të vrarë dy vëllezrit Çollaku, dhe një polic grek flasin familjarët e Elvis dhe Melsi Çollaku. Të afërmit deklarojnë se dy vëllezrit nuk janë trafikantë droge ashtu ...

Read More »

Impianti i pasurimit të mineraleve në Has, Gjiknuri: Qeveria, nxitje për investimet

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, gjate inaugurimit te impantit per pasurimin e mineraleve ne fshatin Perollaj të komunës Golaj të Hasit, theksoi se kjo industri duhet të kthehet në rrugën e zhvillimit dhe nxiti kryerjen e investimeve dhe ...

Read More »

Legalizimet, Rama: Situata tronditëse

Kryeministri Edi Rama është fokusuar dje te tema e legalizimeve edhe në faqen e tij në “Facebook”, i cili  ka ndarë informacionin e dhënë vetëm pak ditë më parë nga drejtori i ALUIZNI-t, Artan Lame, mbi shifrat. Sipas Ramës, raporti ...

Read More »

Zbulohet mjekimi kundër Hepatitit C

Zbulohet në SHBA një ilaç i ri kundër Hepatitit C. Mjafton një tabletë e vetme, që mund të merret një herë në ditë, për të zvogëluar rrezikun që shkakton kjo sëmundje. Medikamenti  është aprovuar nga Food and Drug Administration vetëm ...

Read More »

Viktimë e depresionit, vetvaret 45-vjeçari në oborrin e shtëpisë

Një 45-vjeçar me aftësi të kufizuara është gjetur i vetëvarur nga familjarët e tij, në një pemë në oborrin e shtëpisë në Peqin. Burime nga policia bënë të ditur se, të shtunën është gjetur i vetëvarur në pemën e oborrit ...

Read More »

Itali, tenton të qëllojë me thikë gruan në sy të fëmijëve, arrestohet shqiptari

Parma- Policia italiane ka shmangur një tragjedi në një familje shqiptare. Në pranga ka rënë një 36-vjeçar, i cili në prani të fëmijëve 6 dhe 8 vjeç ka tentuar të qëllojë me thikë gruan e tij. Shqiptari, ka ndjekur gruan e ...

Read More »