LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog . Avokati Romeo Kara për djalin e Fanes së News 24: “Irfanët” nuk mund të përjetësohen si zotër të këtij vendi!

Avokati Romeo Kara për djalin e Fanes së News 24: “Irfanët” nuk mund të përjetësohen si zotër të këtij vendi!

Nga Romeo Kara

“E zeza rrin, por i zoti e gerric”! Keshtu dhe puna me cunin e Irfanit. Nxiton per krenari, cuni i Irfanit te beje publike pasurine dhe lluksin e tij, por i ati nuk eshte kaq transparent te tregoje se, si u be milioner ne kete vend, ku shumica varferohen, korrupsioni dhe krimi lulezon dhe zgjidhja e vetme per të fituar jeten eshte emigracioni.

Ne kete vend aleanca e zezë politike-biznes-media-krim, eshte pikerisht shkaktari i krizes dhe shperberjes se vendit.

Tek Irfani i zi, mund t’i gjesh te gjitha karakteristikat e aleances, filluar nga biznesi e media dhe bitisur tek krimi e politika.

Irfani mburret se, nuk ka futur duart neper tendera, por nuk flet asnje fjale se, si i privatizoi per nje cope buke asetet dhe pasurite e ketij populli fatkeq.

Kur shoh pordhet e djalit te Irfanit, me kujtohet instiktivisht Meta dhe Basha bashke, qe kane qene dhe jane pjese integrale e Irfanit.

Kur shoh pordhet e Irfanit te vogel, me kujtohet rahmetliu Santo, qe i mori me vete disa cudira te Irfanit.

Kur shoh pordhet e Irfanit të vogel me kujtohet Kastriot Ismaili, i cili u ndihmua me para kesh nga nje prej Hasanbellinjve, qe ai t’a fitonte gjyqin me shtetin dhe sot OSHEE-ne t’a gezonin irfanlinjte ashtu sic gezojne asetet e tjera prej kohes se arte te Like Metes kryeminister.

Kur shoh pordhet e Irfanit të vogel me kujtohen disa firma debt collection te vitit 2012, qe zevendesuan DIA-n dhe vodhen ashtu si DIA, 19 milion dollare.

Te pasurohesh ne nje vend, qe vetem varferohet, minimumi je spekullant, por sot me teper se kurre, duhet transparenca e ketyre oligarkeve, si dhe rishperndarja e pasurise bazuar ne ligje e drejtesi.

Irfanet nuk mund të perjetesohen si zoter te ketij vendi.

Revolta per drejtesi po zien dhe nuk do te jete e larget dita kur Irfanet te perballen me drejtesine direkte te popullit.

Loading...
More in Blog
Sindroma e Babales, është ul këmbëkryq tek opozita e rrugës

Close