LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore . Beteja e familjarëve të “21 Janarit”: Kemi prova të reja, por na vranë dhe tani na kërcënojnë

Beteja e familjarëve të “21 Janarit”: Kemi prova të reja, por na vranë dhe tani na kërcënojnë

Teksa po mbushen 6 vite nga ngjarja që përgjaku bulevardin “Dëshmorët e Kombit” më 21 janar 2011, në katër familjet e viktimave vijon të ketë dhimbje, lot dhe lutje për drejtësinë e munguar.

Edhe pse tashmë e kanë humbur shpresën se një ditë fajtorët e vërtete do të marrin ndëshkimin e merituar, ata të bashkuar nga dhembja i janë drejtuar Gjykatës ndërkombëtare të Strasburgut.

Edhe pse i kanë shterur të gjitha fjalët, në një intervistë për gazetën “TemA”, familjarët shprehen se që nga momenti i atentateve edhe deri më sot, janë duke përjetuar vdekje të ngadalta. Sipas tyre, përgjegjësia e vetme bie drejtëpërdrejtë mbi qeverinë e djeshme, apo opozitën e sotme.

Me besimin tek drejtësia ndërkombëtare, ata akuzojnë ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ish-ministrin e Brendshëm Lulzim Basha, si autorët e këtij krimi, duke thënë se vazhdojnë t’i ngrenë kurthe drejtësisë për të rivrarë çdo 21 janar katër viktimat.

Mark Nikaj, xhaxhai Aleks Nikajt, që u qëllua për vdekje përpara Kryeministrisë, i pyetur nga gazeta “TemA” mbi dosjen e depozituar së fundmi në Gjykatën ndërkombëtare të Strasburgut, shprehet se kanë mbledhur shumë fakte që provojnë krimin shtetëror.

“Prej 6 vitesh trupi i Aleksit po tretet në varr, ndërsa ne vdesim ngadalë nga kjo indiferencë.

Pas dy refuzimeve që kemi marrë nga Strasburgu, depozituam për herë të tretë me shkrim dosjen tone, që përmban të gjithë dokumentacionin e grumbulluar, ku përfshihen:

Materiale mediatike, vendime gjyqësore, prononcime ambasadorësh, deklarata politikanësh, qëndrime të forcave politike etj.

Këtë dokumentacion e kemi përpiluar vetë, pasi Prokuroria e Përgjithshme  refuzon të na japë  dosjen e 21 janarit për të bërë ankimimin, edhe pse ja kemi kërkuar konform të të gjitha rregullave”, tha Nikaj, i cili është autorizuar nga familjarët e viktimave për të ndjekur çështjen hap pas hapi.

Më tej  ai argumenton se ka munguar transparenca e hetimeve të bëra nga Prokuroria.

Nikaj nënvizon faktin se pas mbylljes së çështjes janë fshehur të dhënat e dosjes, veprim që e quan si varrosje të drejtësisë.

Sipas tij, presioni ndaj gjykatave shqiptare ka qenë tepër i lartë nga presidenti aktual i Republikës Nishani, nga lideri i opozitës Basha, si edhe ish-kryeministri Berisha.

“Sali Berisha dhe Lulzim Basha janë emrat që kanë parapërgatitur skenarin  për të shkaktuar kaos 6 vite më parë.

Ata kanë urdhëruar Gardën e Republikës të qëllojë ndaj protestuesve dhe më pas i kanë mbyllur gojën drejtësisë.

Ne disponojmë fakte të reja mbi personat që kryen vrasjet, por për momentin nuk mund t’i bëjmë publike pasi ndodhen në proces verifikimi”, shprehet avokati Mark Nikaj.

Ndërkohë, edhe për familjen Veizi kjo datë vjen plot dhimbje.

Gruaja e të ndjerit Ziver Veizi, e lodhur nga labirinti ku ndodhet çështja, shpreh besim plotë tek organet ndërkombëtare.

“Shpresa vdes e fundit; është një shprehje që më shoqëron prej vitesh.

Tek ne ka vdekur edhe ka lindur prapë.

Gjykoj se një ditë e vërteta do të  trimfojë”, tha Alma Veizi, teksa e ka të vështirë të rrëfejë për kujtimet që i kanë ngelur nga ngjarja e hidhur.

Plaga qëndron ende e hapur edhe në familjen e Hekuran Dedës, ku familjarët shprehen se besojnë tek premtimi i kryeministrit Edi Rama për zgjidhjen e çështjes.

“Këto 6 vite kanë qenë shekuj për shkak të vështirësive që kemi pasur. Kemi folur boll.

Nuk gjej shumë fjalë pasi gjithçka ka shterur.

Kam besim se kryeministri do ta mbajë fjalën dhe do të vendosë pas hekurave përgjegjësit”, tregon Zabit Deda, vëllai i Hekuranit që mbeti i vrarë me plumb në kokë afër portës së Kryeministrisë.

Edhe për familjen “Myrtaj”, fatkeqësia që u ka ndodhur nuk është përtypur ende.

Renato Myrtaj, i biri i  Faik Myrtajt, tha se përpos hallit që i ka rënë, në adresë të tyre vazhdojnë të venë kërcënime të forta.

“Kjo është një drejtësi e mohuar dhe 2 emrat e përgjegjësve tashmë i njohin të gjithë shqiptarët.

Edhe nëse do të guxojë ndokush ta hetojë, nuk ka për t’ia dalë kurrë.

Gjurmët që kanë lënë duart e lara me gjak, janë fshehur mirë.

Shpresa e fundit ka ngelur në duart e Strasburgut”, nenvizon RenatoMyrtaj.

Ngjarja e 21 janarit të vitit 2011, cilësohet si një prej më të hidhurave që kanë shoqëruar historinë e tranzicionit shqiptar.

Atë ditë opozita protestonte përpara Kryeministrisë kundër qeverisjes “Berisha”.

Në mbrëmje, ish-kryeministri Sali Berisha, në një konferencë të menjëhershme për shtyp, e quajti revoltën si grusht shteti.

Ai fillimisht mohoi përfshirjen e Gardës së Republikës në krim, duke deklaruar se protestuesit ishin vrarë nga afër me armë të sofistifikuara, si çadra pistoletë, stilolapsa pistoletë dhe thika me helme.

Ky version ra shpejt pasi media faktoi mes pamjeve momentet kur forcat e Gardës së Republikës kishin hapur zjarr ndaj protestuesve.

Në një intervistë televizive rreth një muaj më parë, ish-kryeministri siguroi se nuk do ta lironte zyrën e tij për asnjë arsye dhe në rast se ish-lideri i opozitës Edi Rama nuk do të përmbahej, s’do ishte më gjallë.

Sot, tek sa po mbushen 6 vite nga ngjarjet e trishta, autorët e vërtetë të krimit shtetëror janë ende të lirë.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Fal Zotit profesor, “heroi” yt nuk është… i joni!

Close