Home . Aktualitet . Blog . Bledi Mani ka një kërkesë: Lironi Mihalin dhe arrestoni Koço Kokëdhimën!

Bledi Mani ka një kërkesë: Lironi Mihalin dhe arrestoni Koço Kokëdhimën!

Nga Bledi Mane-Public Enemy

Është thjesht pasoja ose më mirë një nga mijëra pasojat që la pas Pashai i Jugut. Besoj e mbani mend kur Rilindja sapo kishte ardhur në pushtet dhe duke nisur nga Fieri, deri poshtë në Bregdetin Joniane e deri në Gjirokastër komisar Koço Kokëdhima ishte kthyer në një guvernator rajonal dhe kontrollonte gjithçka. Që nga emërimet në administratë e deri te lejet e ndërtimit, tenderat lokalë apo zaptimi i plazheve publike bëheshin vetëm me bekimin e Koços.

Miku i kryeministrit Edi Rama kishte zaptuar partinë dhe para tij, qeveria dorëzohej. Mijëra vende pune, miliona euro investime, qoka pa fund, leje konçesionare, pushtet lokal i përdorur vetëm nga një emër 3 vjet rresht…dhe sot shohim kushëririn e parë të Koço Kokëdhimës tek dhunon natyrën, bregdetin, florën, faunën, turistët ne taksapaguesit habitemi. Mihali nuk u zgjua pardje nga gjumi dhe në kokë i shkrepi të rrahë brutalisht disa turistë spanjollë pse u ankuan për sasinë e vajit të ullirit në gjellën e servirur në restorantin e tij. Mihali ka muaj e vite që është harbuar e nuk ndjen se ka detyrime njerëzore, fiskale apo lokale. Mihali dhe gjithë mihalët e tjerë nga Tirana deri poshtë në Porto Palermo kanë pasur mbi krye avokatinë e djallit Koço Kokëdhima. Dhe ky i fundit si fillim ka dhënë shembuj flagrantë me bizneset e tij qysh nga viti 1998 kur iu atavua Edi Ramës, atëhere ministër kulture e deri sot vazhdon i pashqetësuar dallaveret e tij me një tjetër tutor, Ilir Metën president Republike. Koço Kokëdhima është me damkë në tregun e Tiranës si punëdhënësi më ordiner duke lenë pa rroga e pa sigurime shoqërore rreth 320 punonjës të ndërmarrjeve të tij.

Shkoni në Gjykatën e shkallës së parë dhe atë të Apelit e do të gjeni 183 çështje të hapura civile e penale kundër biznesmenit, botuesit, ish deputetit apo politikanit Koço Kokëdhima. I ka poshtëruar, i ka tjetërsuar, i ka lënduar e i ka masakruar burrat, gratë, djemtë, vajzat që kanë punuar e punojnë për të. Një debitor legjendar i Institutit Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore ka lenë rrugëve pa pensione rreth 75 ish punonjës të tij dhe deri më sot asnjë masë apo ndëshkim nuk e ka penalizuar këtë matrapaz.
Madje kam rastisur një herë edhe personalisht kur disa inxhinierë të rinj të kompanisë së Koços Abbisnet u dhunuan brutalisht nga Policia Bashkiake e Edi Ramës në vitin e largët 2008. Një polici që tmerronte punonjësit e Koços sa herë ata kërkonin rrogat e tyre çdo 5 muaj.

Më falni që po u bezdis këto ditë të nxehta gushti por mos harroni, Mihali është një zgjatim i dallavereve permanente ilegale të kushëririt të tij Koço Kokëdhima dhe bëni mirë ta nxirrni na qelitë e burgut. Burgu i takon Koço Kokëdhimës dhe sado ta mbrojë Edi Rama apo Ilir Meta, ai duhet ti dorëzohet drejtësisë.
Megjithëse prisni pak, vetëm pak. Mos ndoshta gabohem që kërkoj kaq shpejt ndëshkimin ligjor të Koços. Ilir Meta dhe Edi Rama e mbrojnë të mos e dorëzojnë të vetëm sepse ata ia dinë dallaveret njëti-tjetrit. Presin dhe pak e ashtu të tre pëefundojnë te qelia ku e meritojnë.
E mbani mend kur na thoshte Edi Rama që pleqërinë do e kaloj me Koço Kokëdhimën në fshatin Vuno.
Kush më thotë nga ju, a ka ndërtuar Rilindja burg të ri në Vuno?

Loading...
Mos e Humbisni
Të mbrojmë teatrin e minjve që “sfiduan” Kadri Roshin!

Close