LAJMI I FUNDIT
Home . Opinione . Cilat janë sukseset e Donald Trump pas një viti të presidencës?

Cilat janë sukseset e Donald Trump pas një viti të presidencës?

Një vit më parë, më 20 janar 2017, Donald Trump u betua mbi Kushtetutën dhe zyrtarisht u bë Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara. Një karakter atipik dhe kontrovers, ai që askush nuk po e priste në këtë post, mori në posedim Shtëpinë e Bardhë në një klimë armiqësie ekstreme. Shumë shpejt, veprimet e tij u ndeshën me kundërshtimin e fortë të Kongresit, në reformën e sigurimit shëndetësor, Obamacare, në veçanti.

Baza e tij elektorale mbetet besnike ndaj tij

Megjithatë, dymbëdhjetë muaj pas inaugurimit të tij, përkundër pengesave dhe skandaleve, mbështetësit e tij mbeten besnikë ndaj tij. Për një pjesë të mirë të Amerikës, Donald Trump “bën punën mirë”. Dekreti i tij kundër emigracionit që synon vendet muslimane, tërheqja nga marrëveshja e klimës së Parisit dhe Marrëveshja e Tregtisë së Lirë Paqësore janë një mundësi për të që të thotë se po i mban premtimet e tij. Dhe se ai zbaton fjalë për fjalë një nga sloganet e fushatës së tij: “Amerika e para” (America first)

Nëse presidenti ka vetëm 39% të opinioneve të favorshme, ai mbetet shumë i mbështetur nga baza e tij elektorale. Në fortesat e “Rust Belt”, vlerësimi i tij i popullaritetit mbetet i lartë. “Njerëzit mund të jenë të durueshëm. Ata nuk mendojnë domosdoshmërisht se një kandidat do ta ndryshojë botën brenda natës. Dhe shumë mbajnë Kongresin “përgjegjës” në vend të Donald Trump, thotë shkencëtari politik i Universitetit të Virxhinias Larry Sabato.

Ndërsa administrata e tij duket sklerotike nga skandalet dhe dyshimet për bashkëpunim me Rusinë, cilat janë sukseset që Presidenti Trump mund të mburret pas një viti në detyrë?

Reforma tatimore që u pëlqen republikanëve

Një nga arritjet e tij më të mëdha është reforma e tij e taksave. Për amerikanët, kjo do të rezultojë në një rënie prej $ 1.5 trilion në zbritjet tatimore gjatë dhjetë viteve. E pa parë që nga Ronald Reagan. Edhe nëse janë familjet më të pasura dhe bizneset që do të përfitojnë, Donald Trump shfaqet si president “pro biznes”, gjë që shihet shumë mirë nga votuesit republikanë. Presidenti gjithashtu përfiton nga një ekonomi në formë të shkëlqyer, me papunësi deri në 4.1% në tetor 2017, kryesisht për shkak të politikës së paraardhësit të tij Barak Obama.

Emërimet e gjyqtarëve në pozita kyçe

Një fushë tjetër strategjike ku Presidenti Trump shënoi pikë ishte drejtësia. Në një vit, ai emëroi rreth gjashtëdhjetë gjykatës federalë, duke përfshirë një në Gjykatën Supreme. Gjykata më e lartë në Shtetet e Bashkuara sot dominohet nga gjyqtarët konservatorë. Për ata që kundërshtojnë  abortin ose mbajtjen e  armëve të zjarrit, këto emërime për gjithë jetën janë një fitore afatgjatë. Këta magjistratë janë në gjendje të frenojnë reformat e ardhshme demokratike gjatë një brezi.

Një stil presidencie që tërheq vëmendjen

Në formën e presidencës së tij, çfarëdo që mendon për karakterin, nuk ndodh një ditë pa dëgjuar për Donald Trump. Tweets dhe fjalët e tij e vënë atë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së medias. Duke thyer kodet, Donald Trump arrin të imponojë axhendën e tij, ritmin e tij dhe ideologjinë e tij. Kjo shkelje e përhershme i lejon atij të kultivojë imazhin e tij si një elektron i lirë, jashtë sistemit të vendosur. Dhe është ky imazh që ka kënaqur dhjetëra miliona votues amerikanë që thyejnë elitat tradicionale.

Zgjedhjet thelbësore në mes të mandatit

Nëse rekordi i vitit të parë të Donald Trump vlerësohet mirë nga e djathta më e vështirë, nuk është e njëjtë për republikanët e moderuar. Retorika ekstremiste e “alt right”, e promovuar nga Steve Bannon, ish këshilltari i tij në Shtëpinë e Bardhë, frikëson një pjesë të konsiderueshme të elektoratit konservator. Në 2017, disa kandidatë të mbështetur nga Donald Trump pësuan goditje të vështira në zgjedhjet lokale. A do të rifokusohet presidenti në muajt e ardhshëm? Testi i vërtetë do të zhvillohet më 6 nëntor 2018, gjatë zgjedhjeve të përgjithshme në mes të mandatit./Marrë nga Gazeta franceze “Le Parisien”

Loading...
More in Opinione
Profesori amerikan tronditë Serbinë: Vrasja e Ivanoviçit është ajo çfarë i duhej Kosovës

Close