LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Crawford: Legalizimi, e vetmja mënyrë për të fituar ndaj hashashit

Crawford: Legalizimi, e vetmja mënyrë për të fituar ndaj hashashit

E vetmja mënyrë për të fituar luftën kundër trafikut është të legalizohet dhe të taksohet prodhimi dhe tregtimi i marijuanës në Shqipëri. Këtë e ka shprehur Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri, Mark Crawford, në një intervistë dhënë për Televizionin “SCAN”. Duke marrë shembull taksimin e këtij produkti në shtetin e Colorados, Crawford thotë se nëse “marijuana largohet nga paligjshmëria dhe trajtohet si produkt në aspektin ekonomik, atëherë kemi të bëjmë me diçka krejtësisht ndryshe”. Sipas tij nëse ky treg kontrollohet, atëherë rezulton fitimprurës për operatorët dhe për shtetin.

Ndërka Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri është ndalur edhe tek investimet e huaja në Shqipëri, duke përmendur energjinë dhe turizmin, si dy sektorë me potenciale për investime.

Loading...
More in Aktualitet, Ekonomi, Kryesore
MB:Ja emrat e aplikanëtve që do testohen për punonjës të policisë

Close