Home . Aktualitet . Debate të forta në tryezën e reformës zgjedhore, PD largohet! OSBE kundër opozitës, Borchardt: Jam i zhgënjyer, t’i qëndrojmë axhendës! Hajdari: Do të fundosen!

Debate të forta në tryezën e reformës zgjedhore, PD largohet! OSBE kundër opozitës, Borchardt: Jam i zhgënjyer, t’i qëndrojmë axhendës! Hajdari: Do të fundosen!

Partia Demokratike propozoi në tryezën e sotme të organizuar nga OSBE-ja që reformën zgjedhore ta bëjnë ndërkombëtarët, SHBA, BE dhe OSBE përmes një strukture të posaçme. Përfaqësuesi i PD-së, Ivi Kaso u shpreh se opozita nuk e njeh komisionin aktual të reformës, ndërsa shigjetoi edhe bashkë-kryetarin e ‘Zgjedhores’ Damian Gjiknuri lidhur me përgjigmet e dosjes 184 të Dibrës.

“Opozita e Bashkuar propozon që procesi të drejtohet nga një strukturë e përbërë nga përfaqësues të organizmave ndërkombëtarë (OSBE/ODIHR, BE, SHBA, etj.), një përfaqësues i Parlamentit monopartiak dhe një përfaqësues i Opozitës së Bashkuar. Produkti i dakordësuar nga kjo strukturë, pasi i nënshtrohet konsultimit me publikun, nëpërmjet formave dhe metodave që mundësojnë marrjen e mendimit të qytetarëve, miratohet pa ndryshime” tha ai. Mënjeherë pas propozimit që bëri, Ivi Kaso u largua nga mbledhja, ndërsa dy përfaqësuesit e tjerë të opozitës, LSI-së dhe PR-së qëndruan.

Por, propozimi i PD-së për strukturë të posaçme ndërkombëtare u kundërshtua nga ambasadori i OSBE-së dhe Damian Gjiknuri. “Nuk e qeverisim ne Shqipërinë” tha ambasadori i OSBE-së duke kërkuar që reforma të miratohet nga vetë shqiptarët. Ndërsa Gjiknuri praninë e përfaqësuesit të PD-së e cilësoi si shenjë të pastër dialogu, por u pozicionua kundër propozimit të tij. “Për mua tryeza është një sukses për sinjalin e parë të dialogut. Edhe pse përfaqësuesi i PD erdhi, mbajti një deklaratë politike dhe u largua, mesazhi doli i qartë që PD, të paktën në dukje, ka filluar të interesohet për procesin e reformës zgjedhore” tha ai.

Propozimi i PD? “Mekanizma jashtë sistemit parlamentar është e vështirë të ketë sepse reforma do të miratohet nga Parlamenti. Nëse PD kërkon të kanalizojë propozimet e saj në këtë komision të reformës duke unifikuar qëndrimet e tyre, ka mekanizma nga më të ndryshme të dialogut që ne nuk i refuzojmë apriori, por duam të mësojmë më shumë çka kanë ata parasysh me këtë strukturë të re”, u shpreh Gjiknuri. Grupet e deputeteve të opozitës në Kuvend kërkuan ndryshimin e sistemit aktual me cdo kusht. Të pranishëm ishin edhe kryetarët e partive të vogla, që morën fjalën mes tyre Astrit Patozi i Bindjes Demokratike që u shpreh se partitë e mëdha nuk duan të ndryshojnë sistemin se janë përfitueset më të mëdha.

Debati për axhendën e OSBE-së
Tryeza e sotme e organizuar nga OSBE-së u përfshi edhe nga një debat i fortë mes palëve. Opozita jashtë parlamentare e drejtuar nga Partia Demokratike theu bojkotin duke marrë pjesë në tryezë, por privilegji që iu dha përfaqësuesit demokrat Ivi Kaso për të folur pas Damian Gjiknurit dhe para Rudina Hajdarit u kundërshtua ashpër nga deputetët e opozitës së re, pasi sipas tyre u bë ‘de facto’ bashkë-kryetar i tretë duke sjellë largimin vetëm për disa minuta.

Kujtim Gjuzi i kërkoi Damian Gjiknurit që të mos flasë Ivi Kaso përpara Rudina Hajdarit, ndërsa deputetët e tjerë të opozitës i kërkuan kryetares së grupit demokrat largimin nga tryeza. Ambasadori Bernd Borchardt bëri thirrje për qetësi, ndërsa u shpreh se ‘Jam i zhgënjyer. T’i qëndrojmë axhendës, më vonë gjatë kafes mund t’ua shpjegoj’. Rudina Hajdari e anashkaloi këtë moment duke e cilësuar si shenjë e toleracës mes demokratëve të lirë dhe atyre të cunguar, duke thumbuar PD-në.

Në momentin që përfaqësuesi i PD-së Ivi Kaso u largua nga tryeza e OSBE-së, Damian Gjiknuri deklaroi se çdokush është i lirë që të bëjë çfarë të dojë, ndërsa Rudina Hajdari u shpreh se bëri mirë që iku. Debati në sallë rifilloi sërish dhe deputeti Adriatik Alimadhi i kërkoi Rudina Hajdarit si bashkë-kryetare e reformës zgjedhore që të largohet nga tryeza dhe që votat e 39 deputetëve të opozitës në Kuvend të kushtëzohen me kodin e ri zgjedhor.

Por Rudina Hajdari u shpreh se nëse do të largohen do të sillen si PD-ja, ndërsa shtoi se kjo është anija e fundit e tyre dhe nëse do të bojkotojnë sërish do të fundosen. “Nëse ikim po sillemi si ata. Kjo është anija e fundit, nëse ata do të ikim ju siguroj që do të fundosen në fundin e historisë” tha ajo. Por, pavarësisht deklaratës së saj, deputetët e opozitës në Kuvend u larguan nga tryeza e OSBE-së, së cilës iu bashkua më pas edhe Rudina Hajdari. Deputeti Myslym Murrizi u shpreh se komisioni nuk mund të ketë tre bashkë-kryetarë, pasi janë votuar dy, opozitës në Kuvend dhe shumicës dhe jo PD-së që është në rrugë.

Por Rudina Hajdari dukej qartë se nuk ishte dakord me këtë vendim të deputetëve opozitarë që u larguan të gjithë në grup. Në momentin që Ralf Gjoni po fliste për mediat, ajo iu drejtua duke i bënë që të mos bënte shoë, “Ralfi, mos bëj show politik”. Por duket se gjakrat u qetësuan në mbledhjen që zhvilluan për disa minuta deputetët opozitarë dhe Rudina Hajdari arriti që të bindte të vetët. Në sesionin e dytë Rudina Hajdari, Ralf Gjoni, Nimet Musai dhe Halil Jakimi u rikthyen duke e cilësuar largimin si reagim emocional dhe kërkuar ndjesë, ndërsa shprehën vendosmërinë për të shkuar deri në fund të ndryshimit të sistemit elektoral. Tryeza vijon me diskutimet.

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore
Greqia, Bullgaria, Rumania dhe Kroacia kërkojnë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Close