LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Dieta ushqimore për të përmirësuar potencën seksuale

Dieta ushqimore për të përmirësuar potencën seksuale

Nga Gerald Kola, mjek familjeje

Disa orientime për të përmirësuar potencën seksuale me anë të dietës ushqimore dhe bimëve.

Minerali i parë dhe më i fuqishëm është zinku, zinku është karburanti në këtë rast, që rrit potencën seksuale, zinku është minerali kryesor në prodhimin e spermatozoidëve. Numri i vogël i spermatozoidëve vjen nga mungesa e zinkut.

10­15 mg zink në ditë është mjaftueshëm, zinku gjendet në mishërat e kuq, në të verdhën e vezës, në gjallesat detare, si peshku, midhja që njihet për rritjen e potencës seksuale, gjithashtu gjendet në bimë si fasulja, bajamet, arrat, gruri, etj.

Disa prej bimëve që japin ngrohjen seksuale.

Speci i kuq rrit fuqishëm qarkullimin e gjakut, qepa dhe hudhra përmbajnë squfur i cili largon mbeturinat e gjakut, përmison spermatozoidët, bananet rrisin energjinë e trupit, hithra, mjaltë me kanellë, rrepat e kuqe rrisin oksidin nitrik, avokado rrit prodhimin e hormonit seksual.

Mos harroni zinku gjithnjë i parë, dhe midhjet plot me zink./shendeti.com.al

Loading...
More in Shendeti
Një sëmundje seksuale më e rrezikshme se SIDA ka ardhur, ndaj ruhuni!

Close