LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Dogjën flamurin turk në mes të Athinës, vjen “ultimatumi” i fundit nga Ankaraja

Dogjën flamurin turk në mes të Athinës, vjen “ultimatumi” i fundit nga Ankaraja

Greqia dhe Turqia janë përplasur sërish. Shkak për këtë është bërë një ngjarje e pa këndshme në datën 5 mars, kur gjatë një protestë në kryeqytetin grek, disa protestues kanë djegur flamurin turk.

Kjo ka nxitur një reagim të ashpër të Ministrisë së Jashtme turke. Në një deklaratë për shtyp, Ankaraja Zyrtare dënon ashpër “djegien e flamurit gjatë një proteste të mbajtur më 5 mars në Athinë kundër vendit tonë nga një parti raciste në Greqi.

Ne presim nga autoritetet greke që të kapen sa më shpejtë dhe të nxirren para drejtësisë autorët që kanë kryer këtë veprim të urryer kundër flamurit tonë”.

Loading...
More in Aktualitet, Bota
Llalla 2 muajt e fundit në detyrë, bleu pasuri me vlerë 600 mijë dollarë

Close