LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Dushi i nxehtë djeg kalori aq sa ecja 30 minutëshe

Dushi i nxehtë djeg kalori aq sa ecja 30 minutëshe

Një studim i ri tregon se një dush i nxehtë mund të djeg kalori më shumë se sa ju mendoni. Qëndrimi në dush për afro një orë djeg 130 kalori të trupit tuaj. Nëse llogariten këto kalori të djegura i bie po aq sa ju do të kaloni në ecje gjysmë ore.

Studiuesi, Steve Faulkner ka mbikëqyrur sasinë e kalorive të djegura te 14 burra gjatë qëndrimit në biçikletë dhe më pas e ka krahasuar atë me kaloritë e djegura për gjatë një ore në ujë të ngrohtë.

Por që ai ka sqaruar se këtu vetëm djegia e kalorive është e përbashkët, pasi pa aktivitet fizik nuk do të mund të ushtroni muskujt tuaj, apo të bëni ushtrime kardiovaskulare.

Loading...
More in Shendeti
Lamtumirë prezervativë, ky është fruti që nuk i lejon meshkujt të lenë femrat shtatzënë

Close