LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . E çuditshme që prap s’të shoh dot me urrejtje.. Të shoh me përbuzje sepse…

E çuditshme që prap s’të shoh dot me urrejtje.. Të shoh me përbuzje sepse…

Nga Amarildo Pregapuca

74%., te Japonezve, dine se bombat ne Hioroshima dhe Nagasaki, jane hedhur nga BS.
Nuk e di se sa perqind te Shqiptareve e dine se pamjet e vitit 1991 te .anijes “Vlora”, jane si rrjedhoje e ikjes nga “komunizmi”?

Viti 1991..ne fakt eshte edhe nje vit pas pluralizmit..apo shume muaj pas fitores se zgjedhjeve nga PPSH-ja, me rreth 75% te votave..ne zgjedhjet qe jane cilesuar..si edhe zgjedhjet me te lira dhe te drejta, te ter 27-viteve..
Atehere perse kjo foto, keto foto ?
Viti 1991, duhet te kujtohet si viti i hordhive me te zeza te historise Shqiptare..te kryesuara dhe mbeshtetura nga ambasadat “mike”..per permbysjen e zgjedhjeve, per permbysjen e rendit, shtetit..per permbysjen e gjithckaje te mire, ligjore apo kombetare qe kish ky vend..
Viti 1991..ishte edhe viti i bllokimit total te marrjes se borxheve apo ardhjes se ndihmave deri ne “Fitoren e PD-se” ..Pra ..
-Votoni PD-ne nese doni buke…ishte mesazh i perendimit , nepermjet ambasadave apo te derguarve te tyre te posacmem
-Votoni PD-ne nese s’doni perdhunime, rrembime , vrasje..shkaktaret e te cilave nuk quheshin kriminele..por “te rinj opozitare”..me Azem Hajdarin ne krye.
Eshte e dhimbshme si foto..dhe me i dhimbshem eshte manipulimi qe behet nepermjet saj..
Por fotot e kane kete efekt..
Pasi do te ish vertet e pa imagjinueshme ardhja ne Angli..poshte nje mauneje duke paguar nje cmim 5000-5500 paund..sic ndodh sot..qe te punosh ne nje car-wash..apo me keq akoma…
Nese do kish nje foti te tille..?! ..
Njerzit ne anijen “Vlora” do te dukeshin fare mire, si turiste te pasur..
Me kujtohen fjalet e nje “xhaxhai”, qe ne fakt ishte moshatar imi nga mosha, kur me tha..tek sa e mora nje dite ne pune nga rruga..
“Shita c’kisha dhe mora edhe borxh..per te ardhur ketu..dhe s’me del as te ha..dhe jo me te dergoj dicka per tre vajzat dhe gruan ne Shqiperi..po ti kem perseri 5500 paundet qe dhash ..do te kthehesha..pasi te pakten sdo kisha borxh..”
Ctu them me..?!
Apo tu them se kur pyeta nje punetor Shqiptar te takuar rastesisht, qe kish gruan e re dhe dy femijet e vegjel, ne Shqiperi dhe kish tre vite pa i takuar.. Se perse ishte “Demokrat”, mu pergjigj..
Se i urrente “komunistet” ne pushtet, pasi sic tekstualisht u shpreh.
“Bera shpine tre kate me vellezerit, se punova n’Greqi dhe patem vene 200-drita jashte e ne ballkone, ngjante shpija si anije dhe e shihje prej larg..dhe na bene ti paguajme korentin.. Ku ti gjejme leket?. Po ata jane te pa shpirt.”
Dhe kur e pyeta..nese ne Angli i paguante.. Me tha se ketu eshte ndryshe..
Pra cfare mund te them une, kur anti-Shqiptarizmi ne cdo aspekt, quhet anti-komunizem ose mendim ndryshe apo me keq akoma, quhet i “djathte” ose “demokrat” dhe nese nxin faqen e atdheut, dhe nese humb personalitetin duke genjyer si pusht, dhe nese i bashkohesh nga Greku tek Serbi, direkt ose indirekt dhe te duket normale “lufte politike”?!
E cuditshme qe prap ste shoh dot me urrejtje..
Te shoh me perbuzje dhe me keqardhje, ne transormimin tend te frikshem..te kultivuar nga mos perplasja me pasojat,si rrjedhoje e nje dore te felliqur, te huaj.

Loading...
Mos e Humbisni
Përgjimet e “shofer” Saimirit, videot e president Ilirit dhe mediat e “qelbësirit! (Foto)

Close