LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Edhe sa fatura do të paguajmë në emër të paligjshmërisë?

Edhe sa fatura do të paguajmë në emër të paligjshmërisë?

Nga Drini Kuqo

I shkëputur nga bota e çudirave all-shqiptare, Strasburgu vendosi dje që të shpërblejë vjehrrin e Bashës me 13,1 milionë euro para të taksapaguesve shqiptarë.

A është faji i Strasburgut? Pa dyshim që jo. Gjykatësve atje nuk i intereson se kush është Basha e kush është Rama, e me shumë gjasë as e kanë idenë për masakrën e pronave dhe të betonizmit që ka shpërfytyruar Shqipërinë në 25 vitet e fundit.

Pa qenë avokat, duke u distancuar nga zërat qesharakë të “korrupsionit” të Strasburgut dhe i bindur se vendimi është marrë në mirëbesim të plotë, i vetmi fakt kokëfortë dhe i pandryshueshëm është që faturën, edhe një herë do ta paguajmë ne, unë dhe ti që nuk kemi fare të bëjmë me këtë histori.

A është faji i qeverisë? Pa dyshim, një përgjegjësi në këtë mes mbetet e pamohueshme. Përballë letrave të kopsitura aq mirë, në 2013-n mund të ishte vepruar ndryshe. Fundja, edhe pse ndërtesa ishte ngritur treçereku mbi det, cinikisht, çndryshon një monstruozitet më shumë apo një më pak, në rivierën e përdhunuar sa e sa herë të Vlorës?

Me siguri, po të pyesësh në qeveri do të thonë se janë mbledhur të gjitha provat për këtë aferë korruptive, se si dëshmi në Strasburg janë çuar edhe fletgjobat e INUK-ut të drejtuar në atë kohë nga Gjergj Bojaxhiu, e se fundja, projekti nuk u shemb për inate politike, por për interesin publik, pasi në vend të pallatit të vjehrit u ngrit skaji fundor i Lungomares.

Por kjo punë nuk duhet të ketë militantizëm. Mua si qytetar nuk më interesojnë detajet teknike, më intereson vetëm që 13 milionë euro me të cilat mund të ngriheshin disa shkolla apo të pajiseshin disa spitale, sot shkojnë edhe një herë më shumë në xhepat e vjehrrit të kryetarit të Lulzim Bashës. A thua se kishte nevojë!?

Nuk e kam as me Bashën e as me babain e as me familjarët e tij. Ndihem i revoltuar vetëm sepse sikur të mos mjaftonin vështirësite me të cilat përballemi ne që përbëjmë 99% të shqiptarëve, tani duhet të paguajmë edhe fatura për histori për afera që nuk janë tonat.

Edhe sa do të duhet të paguajmë? Çdo muaj në Fletoren Zyrtare shpallen vendime shpronësimesh për interes publik, e faturat e majme i paguajmë ne.

Paguajmë për shtëpinë e prishur mbi kolektor, paguajmë për hotelin e ngritur në mes të rrugës, paguajmë për biznesin e ngritur buzë lumit, paguajmë për morinë e ndërtimeve të ngritura në zonat që historikisht i merr lumi sa herë vjen stina…

E përse duhet të paguaj unë e si unë shumë të tjerë vetëm sepse për hir të ca votave më shumë u lejua që toka të vidhej, që pronari i ligjshëm të nxirrej me shqelma nga toka e tij e që të ndërtohej mbi kolektorë, mbi lumenj, mbi liqene apo mbi det…

Nuk është hera e parë që Strasburgu përcjell faturat e korrupsionit tek qytetarët shqiptarë.

Atje nuk duan t’ia dinë shumë për historirat all-shqiptarçe. Dosjet që shkojnë atje janë pa dyshim të kopsitura si duhet, sepse në këmbim të ca kartmonedhave, edhe letrat e shtetit me vulat përkatëse janë stilosur si një kostum i prerë me porosi.

Ne paguajmë, por askush nuk dënohet. Ndaj, e vetmja zgjidhje është që të paktën të ngremë ca palo gjykatash, që të plasin brenda të gjithë ata që kanë përpiluar ato dosje që sfidojnë edhe logjikën e Strasburgut.

Sepse edhe ata atje e dinë që një pallat nuk mund të ndërtohet në mes të detit, por kur u vjen firmani me vulën e shtetit shqiptar, si mund të gjykojnë ndryshe?
Dikush do të thotë që edhe nëse i plasim brenda, prapë faturën e burgut do ta paguajmë ne. Ironi më vete, sidomos kur mendon që një i burgosur i kushton shtetit shqiptar 700 mijë lekë të vjetra në muaj, një rrogë që shumë pak veta e kanë…

Por jam i sigurt, kjo do të ishte një faturë që të gjithë ne do ta paguanim me qejf sepse duke dërguar në burg shkelësit, sikur vetëm për kaq, asnjë vjehrrë apo baxhanak nuk do të jetojë më qyl me lekët tona.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Asgjë e re nga fronti i shpifjes!

Close