LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore . Erion Braçe: Për çfarë po gënjen Taulant Balla?

Erion Braçe: Për çfarë po gënjen Taulant Balla?

Nga Erion Braçe

Per cfare po genjen Taulant Balla?

Per faktin se,
me 23 prill 2009, dy muaj para dites se zgjedhjeve-Kuvendi u mbajt hapur vetem per kete akt, qeveria e Sali Berishes legjitimoi shitjen e kompanise me te madhe publike ne vend, Operatorit te Sistemit te Shperndarjes se energjise elektrike?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
shitja nuk ndodhi me 23 prill, por kish qene nje proces i nisur prej vitit 2006-te, pa asnje plan por me insistimin e nje ndermjetesi?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
gara qe u shpall per kete shitje nuk egzistoi, nuk pati konkurente dhe se, procesi ishte teresisht i individualizuar tek bleresi i ndermjetesit?

JOOO!
Ka domunenta per kete.

Per faktin se,
me shitjen, nuk u transferua biznesi, por u shit i gjithe rrjeti kombetar i shperndarjes se energjise-me rendesi te madhe per sigurine kombetare, bashke me nenstacionet kudo ne Shqiperi?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
pas aktit te shitjes, ne kontrate, kushtet e “gares” vecanerisht ato me ndikim te madh financiar mbi ne, Shqiperine, ndryshuan teresisht duke na dhene nje kosto te madhe financiare e duke falur para, pa nisur, tek bleresi?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
me pak se dy muaj nga votimi ne Kuvend i kesaj kontrate me anekse te bardha, pa nisur nga puna ne Shqiperi, bleresi CEZ, ka transferuar ne llogari te shtetasit Nue Kalaj, konsideruar “konsulent” shuma maramendese ne milione euro, pa pershkrim?

JOOO!
Ka dokumenta bankare per kete.

Per faktin se,
Nue Kalaj eshte ndermjetesi mes CEZ dhe qeverise se Sali Berishes per ceshtjen e shitjes se OSSH prej vitit 2006-te?

JOOO!
Ka nje korrespondence te dokumentuar qe une po e lexoj per kete.

Per faktin se,
ne harkun e nje jave, nga 16 deri ne 23 qershor, Nue Kalaj ka terhequr Cash nga banka ne Tirane, 6.8 milion euro, me canta?

JOOO!
Ka dokumenta bankare edhe per kete.

Per faktin se,
qe ne vitin e pare te punes ne Shqiperi, entet shteterore, rregullatori dhe qeveria, shtuan nje varg me favore per kompanine CEZ ne dem te interesit publik?

JOOO!
Ka vendime zyrtare te dokumentuara per kete.

Per faktin se,
nder favoret me te medha ishte rivleresimi thuajse i te gjithe treguesve te kompanise, per te cilat ishte bere gara, qe edhe nje here falnin para publike tek CEZ?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
favori me i madh bere CEZ, ishte ndryshimi i cmimit te blerjes se energjise elektrike nga prodhuesi publik KESH, ne ulje gjithnje per CEZ, duke rrenuar KESH dhe gjithe sistemin elektroenergjitik?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
borxhi i keq i kompanise, pertej faktit qe u njoh ne shifra krejt te tjera nga “gara”, por u kthye ne nje biznes per njerez te qeverise se Sali Berishes, me heret permes Ismailajt e me pas permes Samireve, Bashkimeve, Fatmireve dhe nje serie te gjate cekesh te panjohur por te shumepaguar?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Per faktin se,
nje shitje e tille deshtoi keq, duke falimentuar hidhur kompanine ne Shqiperi, humbjen e te gjithe vleres se aseteve te kompanise-perfshire humbjen e vleres se aksioneve te qeverise se Shqiperise, madje duke falimentuar te gjithe sistemin elektroenergjitik shqiptar duke cenuar rende sigurine kombetare?

JOOO!
Ka dokumenta per kete.

Pra, Taulant Balla nuk po genjen! Po nxjerr vetem fakte, dokumenta!

Kjo eshte e verteta;
Shitje te ketij lloji, te korruptuara e shoqeruara me pengmarrje te qeverise permes perfitimeve te drejtperdrejta financiare nga zyrtare te saj, ketu e keshtu perfundojne!

Tani te vime tek fakti me i rende;
Pagesat e parave per Nuel Kalaj, vetem 7 jave pas ligjit per shitjen ne Kuvend.

Nuk ka ndodhur kurre me pare qe, nje marredhenie e tille-ndermjetes per shitjen, ndermjetes per pagesa, te jete kaq e provuar.

Kush ka menduar se bankat nuk flasin e kane gabim;
Bankat kane detyrim ligjor te ruajne gjurmet e cdo transaksioni dhe ti dorezojne ato ne rastin e nje akti korruptiv.

Ja ku jemi.
Nuel Kala eshte nje individ, ne qindra email ai figuron si ndermjetes per shitjen e OSSH mes CEZ dhe qeverise se Sali Berishes;
dy muaj pas shitjes, pa filluar ende pune kompania ai paguhet ne menyre maramendese ne miliona euro.

Pa Pershkrim! Po perse? Eshte individ, nuk eshte nje kompani e certifikuar per pune!

Lexova dje Shkelzen Berishen te reagonte duke u marre me faktadministruesin, Taulant Ballen, por jo me faktin.

Dua ta pyes sot;
Ti Shkelzen nuk ke lidhje me Nue Kalajn apo nuk e njeh Nue Kalajn?

Jane dy gjera te ndryshme apo jo?
Dhe hetimi sapo ka nisur.

Ne fund;
Ky eshte akti me i plote i korrupsionit politik, ne nivelin me te larte, i provuar ndonjehere ne kete vend!!

Nuk mund te fshihet, nuk mund te zhurmohet!
Te gjitha gazetat e Sali Berishes e Lulzim Bashes mund ta bejne si njeren ashtu dhe tjetren, por nuk do ja dalin kete here.

Ja ben muuuuuu!

Thene kjo per mediat,
vijoj te pyes e te pres nje pergjigje:
Si mundet prokuroria e mbylli kete hetim?
Po Gjykata e Larte si mundet vendosi per ta mbyllur kete hetim?

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
“Dita” i shkruan Berishës: Mos na pengo më tutje, zoti kriminel!

Close