Home . Antagonizem . Filmim i rrallë/ Çfarë iu uroi Fatmir Haklaj tropojanëve për vitin 1998, nëntë muaj para vrasjes së Azem Hajdarit

Filmim i rrallë/ Çfarë iu uroi Fatmir Haklaj tropojanëve për vitin 1998, nëntë muaj para vrasjes së Azem Hajdarit

Pas 7 pritash dhe atentatesh Fatmir Haklaj do mbyllte sytë përgjithmonë në 4 nëntor 1999.

“BalkanWeb” raporton se i akuzuari kryesor për vrasjen e Azem Hajdarit, do të qëllohej për vdekje rreth orës 19:15 të asaj dite me një plumb pas shpine, në një pritë në fshatin Bujan, vetëm 50 metra larg shtëpisë së mikut të tij Jaho Salihi (Mulosmani).

Në shoqërinë e tij, gjatë këtij atentati, gjeti vdekjen e menjëhershme edhe Sami Kërnaja, pasi u godit me një plumb në ballë, ndërsa Jaho Salihi (Mulosmani) i shpëtoi breshërisë vetëm me dy plumba në ije dhe në krahun e majtë.

Ajo që ka ndodhur në Tropojë me gjakderdhjen brenda fiseve, nuk ka ndodhur në asnjë qytet e zonë të Shqipërisë, pasi vetëm në Tropojë janë vrarë mbi 200 djem si pasojë të frymës përçarëse e gjakësore të inskenuar edhe nga politika.

“BalkanWeb” sjell sot një video të rrallë, të realizuar në fund të dhjetorit të vitit 1997, në një prej televizioneve lokale, ku Fatmir Haklaj, aso kohe shefi i komisariatit të policisë së Tropojës do uronte tropojanët për Vitin e Ri 1998 me sa më pak dhimbje e plagë edhe pse 9 muaj më vonë, respektivisht në 12 shtator 1998, ai do të ekzekutonte në Tiranë, Liderin e Dhjetorit Azem Hajdari.

Në këtë video-mesazh, Haklaj kërkon “nga të gjitha forcat politike, nga të gjithë qytetarët e rrethit të Tropojës, nga shoqatat, që të na ndihmojnë në vendosjen e rendit dhe qetësisë në rrethin tonë”.

Video që sjell sot “BalkanWeb” është e rrallë për vetë faktin se për herë të parë publikohet një filmim ku Fatmir Haklaj flet me zë në publik.

I veshur me kamuflazh dhe me mjekër, Haklaj shfaq në këtë video edhe një pjesë të karakterit të tij, gjakftohtë, tepër serioz dhe i serrtë në fytyrë.

PRONONCIMI NË MEDIA I FATMIR HAKLAJ

Z.Fatmir, cili është mesazhi juaj drejtuar forcave të ruajtjes së Rendit dhe popullit të rrethit të Tropojës për Vitin e Ri 1998?
Forcat e Rendit Publik me punën dhe gatishmërinë e tyre, në bashkëpunim me të gjithë popullin e malësisë së Gjakovës kanë arritur rezultate të mira për sa i përket vendosjes së rendit dhe qetësisë në rrethin tonë, gjë e cila tregon se rezultatet e deritanishme kanë qenë të mira dhe gjendja vazhdimisht ka ardhur në përmirësim.
Me këtë rast kërkoj nga të gjitha forcat politike, nga të gjithë qytetarët e rrethit të Tropojës, nga shoqatat, që të na ndihmojnë në vendosjen e rendit dhe qetësisë në rrethin tonë.
Me këtë rast të gjithë popullit të malësisë të Gjakovës i uroj për shumë vjet gëzuar Vitin e Ri dhe viti që po vjen të kalojë me sa më pak dhimbje dhe plagë.

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Trimi që tremb veten habitet: “Uau, unë e kam thënë këtë”?!

Close