LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Ja çfarë shkruante 20 vjet më parë shkrimtari Ismail Kadare për nobelistin Peter Handke: Nuk e gjej dot ç’grerëz e ka pickuar

Ja çfarë shkruante 20 vjet më parë shkrimtari Ismail Kadare për nobelistin Peter Handke: Nuk e gjej dot ç’grerëz e ka pickuar

Nga Ismail Kadare

Ra ky mort e u pamë

20 Prill, 1999

Televizioni austriak më kërkon një mendim për qëndrimin e Peter Handkes. Në Austri dhe në Gjermani ka fushatë të ashpër kundër tij. Ai qëndrim, ç’është e vërteta, më shumë se zemërim, më ka shkaktuar brengë. Siç ndodh me njerëzit që i njeh. Siç ndodh me sjelljet që ndryjnë brenda një mister.

Shkrimtari më i njohur i Austrisë. Me nënë sllovene. Frankofon. Prej vitesh, duke qenë këshilltar pranë shtëpisë botuese austriake “Residennz Verlag”, është ai që ka propozuar librat e mi për përkthim, shkruan Kult Plus, transmeton Klan Kosova.

E kam njohur para ca vitesh në Paris. Ambasadoja e Austrisë në Francë na ftoi për darkë të dyve, bashkë me gratë. Gruaja e tij franceze është e admirueshme.

Nuk e gjej dot ç’grerëz e ka pickuar. Gjithë ai tërbim kundër shkrimtarëve boshnjakë, gjithë ai zell për të mbrojtur krimet serbe në Bosnjë e pastaj në Kosovë.

Një shkrimtar kroat përpiqet ta shpjegojë me zanafillë frojdiste. Nuk më besohet.

Ndërkaq, nga darka në ambasadën austriake më kujtohet një frazë e tij. Një frazë disi e veçantë, e thënë me njëfarë pikëllimi: “nuk jam më i njohur si më parë”.

A mund të jetë atje ana e së keqes? Ndoshta, pse jo.

Loading...
More in Aktualitet, Blog, Kryesore
Zbulohet “gazetari” i a.rrestuar sot që përndiqte një vajzë

Close