LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Argetim . Jari shpjegon pse Meta e dekretoi Marsidën në aeroport

Jari shpjegon pse Meta e dekretoi Marsidën në aeroport

Jari po e ndjek me vëmendje çështjen e plotësimit të Gjykatës Kushtetuese dhe sidomos vendin ku u u betua anëtarja e re para noteres.

Meqë Ilir Meta e ka bërë dekretin për emërimin e Marsidës në Aeroport, ka shumë mundësi që Vorpsi ta ketë bërë këtë si kundërpërgjigje për mungesën e seriozitetit të presidentit.

Ndaj Jari vendosi të sqarojë demokratët:

“Të dashur demokratë,

Jari ju sqaron!

Kjo që ka bërë sot Arta Vorpsi është një lëvizje e qëllimshme për t’u tallur me zyrën e presidentit.

Ata duan që të delegjitimojnë zyrën e presidentit, meqë ai u nxitua dhe e bëri dekretimin e Marsidës në aeroport.

Por kjo nuk është e vërtetë.

Së pari, presidenti para se të bëjë dekretimin, ka nevojë për një periudhë reflektimi disa orëshe dhe udhëtimi me avion është një oaz reflektimi.

Gjatë udhëtimit ai e shkarkoi me mendje Arta Vorpsin, si Zhukovin në ajër, dhe kur zbriti në tokë nuk mund të linte boshllëk, ndaj u kërkoi njerëzve të zyrës t’i çonin dekretin në Rinas.

Plus kësaj, Unaza e Re ishte në flakë dhe ai mund të vonohej.

Kjo është arsyeja kryesore që e firmosi në Rinas.

Arsyeja e dytë, pak më morale, është se nuk mund të dukej sikur trembej nga Vorpsi, pasi sapo të merrnin vesh që ai kishte zbritur në Tiranë dhe akoma nuk e kishte shkarkuar, do trimëroheshin kot.

Ju e dini që zoti Meta nuk duron dot karshillëqe të tilla.

E treat, dhe këtë e ka me këta amerikanët e gjermanët, kjo punë nuk mund të bëhet pa pazar.

Ata nëse duan Gjykatë Kushtetuese, duhet të ulen të flasin, e t’i japing garanci që ajo nuk e shkarkon.

Pas kësaj mund të biem dakord që palët të tërhiqen.

Por ata nuk mund t’i bëjnë karshillëk presidentit, se ne jemi vend i pavarur, sovran dhe nuk kemi pyetur kurrë për presionet e reaksionit botëror.

I juaji, Jari!”

Loading...
More in Argetim
Jari mesazh Balliut Junior: Humbëm kauzën, po fituam librin tënd

Close