Home . Antagonizem . Jeto i lirë…

Jeto i lirë…

Nga Arsa Gashi

E mban mend i dashur mik çastin kur për herë të parë preke Botën? Une jo, e jam e bindur qe as ti! E mban mend ndjesinë e vdekjes? Une jo, e jam e bindur se as TI. Pra ardhjen dhe ikjen tonë as i mbajmë mend as i dimë. Dikur më treguan një histori të shkurtër e une dua ta ndaj me ju sot: “Një djalë 17 vjeçar vraponte në çdo moment të jetës së tij. Një burrë i mençur ( siç jemi mësuar ti quajmë ne njerëzit, me kohë thinjoshet ) i thotë: Pse rend kështu bir, ke kohë, po kur të shkosh sa unë çdo bësh?! Djali i pergjigjet: Ndoshta ke të drejtë, por para 6 muajve shoku im i ngushtë iku nga kjo Botë…” E kam dëgjuar shumë e vogël këtë histori, por edhe më e vogël, burri i parë që zemra ime adhuroi (Babai im) më tha: Kurrë mos bëj kompromis me lirinë tënde, e mos i zgjat as sytë pas kurrizit të tjetrit. Klishe më tha truri i vockel, memorizoje tha shpirti, mos e burgos më tha zemra. Sot po shkruaj për lirinë, këtë fjalë që kur e përmend duart mesojnë të dirigjojnë orkestrën më të pamenaxheshme që kemi perballë: Njerëzimin. Sot e di që koha e pamatshme na ka mashtruar që në gjenezë. Ne e kemi burgosur në rendin e fundëm numerik atë që pa u lodhur, me gjithë qetësine e paprovuar ndonjëherë nga trupi unë, rrjedh pa ndryshuar, duke na tjetërsuar. Sot jam bërë një me kohën. Të pakten e di që ajo sdo më braktisë kurrë! Në këtë bashkëjetesën tonë tokësore edhe lirinë e kemi keqkuptuar. Kemi harruar që aty ku mbaron ti, filloj unë. Prandaj vritemi, urrehemi, shahemi e jargavitemi… Une e kam edhe frikë kohën! Fatkeqsisht të gjitha gjërat që duam, na kallin daten! Ajo të dënon gjithsesi. Ose me ikjen tënde të parakohshme, ose me marrjen e gjërave që per ty përfaqësojnë ekzistencën. Kur prindërit e mi ishin gjallë, ah sa budallaqe isha! Nuk i kushtova aq kohë sepse mendova se do i kisha përgjithmone. Sot kam vetëm kohën dhe dy gurë te gdhendur që heshtin para ekzistencës time plot ndergjegjësim. Prandaj kur provova shijen e lotëve, peshën e mallit, idhtirën e pishmanit dhe pafundësinë e kohës vendosa që do jetoj e lirë pa menduar se unë jam “padrono” i gjërave që më rrethojnë. E për mua të jetosh i lirë nuk do të thote te cenosh jetën e tjetrit, por të bësh me kohën tënde shtëpizën e perjetësisë. Sepse miq të përleshjeve të përbashkëta, halleve të njëjta, dhimbjeve të ndryhmë në kohë; ndonëse nuk e dimë kur do ikim nga kjo botë, e ndjejmë mundësinë që me vete do marrim vetëm perjetimet e shpirtit tonë, kujtimet e fundit ne muzg. Jeto bukur, jeto i lirë, genje më pak, fal më shumë, urre askënd, dhe mbi të gjitha vrapo bashkë me kohën për lirinë tënde, e cila është dhurata më e bukur që mund ti besh atyre që jetojnë me ty, per ty, si ty… Zoti e bekoftë kohën tonë!

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Mos vrapo drejt “vdekjes” o e mjerë!

Close