LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . Kanceri në mushkëri, ja 6 shenjat e hershme që duhet t’i dini

Kanceri në mushkëri, ja 6 shenjat e hershme që duhet t’i dini

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të përhapura të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të larta vdekshëmrie, rreth 27% e të gjitha vdekjeve vijnë si pasojë e kancerit të mushkërive.

Ashtu si çdo lloj kanceri tjetër, zbulimi në faza të hershme të tij është thelbësor për një trajtim të suksesshëm.

Ja disa nga simptomat e para që mund të tregojnë shfaqjen e këtij lloj kanceri:

1 – Kollë e vazhdueshme:

Kolla e vazhdueshme, intensive që zgjat për më shumë se 2 javë dhe nuk përmirësohet aspak mund të tregojë për një tumor të mundshëm në mushkëri.

2 – Ndryshimet në kollë:

Ndryshimet në zë, kollë që bëhen të dhimbshme kërkojnë kujdes mjekësor.

3 – Gjakderdhja

Gjakderdhja gjatë kollitjes është gjithashtu një shenjë paralajmëruese.

4- Vështirësi në frymëmarrje:

Gulçimi ose vështirësitë në frymëmarrje janë një shenjë që tregojnë për kancer mushkërish gjithashtu. Kjo ndodh për shkakun se tumoret e mushkërive zvogëlojnë qarkullimin e ajrit në rrugët e frymëmarrjes, ose çojnë në akumulimin e lëngjeve rreth mushkërive.

5 – Dhimbje gjoksi:

Nëse ju shoqërojnë për një kohë të gjatë dhimbjet e gjoksit, kolla e vazhdueshme dhe me intensitet të lartë dhe dhimbja në pjesën e pasme, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun.

6 – Rënia në peshë në mënyrë të pashpjegueshme:

Rënia në peshë në mënyrë jo normale dhe të pashpjegueshme është një nga shenjat që tregon thuajse për të gjitha llojet e kancerit./Choose Healthy Life/Shendeti/

Loading...
More in Shendeti
Forma e kërthizës tregon se çfarë sëmundje keni

Close