LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Krimi nuk është “komunist”!

Krimi nuk është “komunist”!

Nga Anri Bala

Çdo ditë e më shumë, mbeturinat komunisto-antikomunist, apo siç i kam quajtur shumë kohë përpara “demokomunistët”, po shkojnë drejt zhdukjes, si qënie, që këtij vendi i kanë sjellë dëme të mëdha. Gjithmonë, si një gjallesë që po mbytet në mes të rrjedhës së  një lumi rrëmbyes, e që kërkon të kapet pas çdo gjëje, deri tek fija e barit, ata “belbëzojnë” nëpër protesta, duke menduar se dikush do t’i shpëtoi, por për fatin e tyre të keq… “belbëzimat” nuk i dëgjon askush!

Protestat qesharake, si “antikomuniste” me komunist brenda dhe bijë komunistësh të njollosur, nuk vlejnë as si një shfaqje personale, por për të larguar frikën e mosekzistencës, e për t’i mbushur mendjen vetes, se mund të shpëtosh edhe duke u kapur pas fijes së barit në vorbullën që thith çdo gjë. Kjo, nuk do shumë inteligjencë për tu kuptuar sot, në shekullin e teknologjisë dhe informacionit.

Të protestosh sot, se një deputet i zgjedhur nga populli nuk mund të bëhet ministër, sepse i paska dhuruar lule diktatorit në një tribunë festive, është hipokrizia dhe paturpësia me e madhe, kur ti protestues i qorruar apo i ngazëlluar, e di se “babai” yt që të frymëzon dhe ndërsen, ka qënë një nga njerëzit më të afërt të diktatorit, si atij numër një (Hoxhës) dhe atij numur dy (Kapos). Ndaj  jam i sigurtë, po aq sa ju, se nuk janë më të “mallkuara” këto lule, se sa një darkë tek oxhaku me diktatorin dhe familjen e tij.

Të protestosh në Shqipërinë e çudirave, se deputeti na paska qenë hetues a prokuror (që është një gënjeshtër e madhe, sepse kurrë nuk i ka mbajtur këto funksione), duhet jesh me të vërtetë i “verbër i poshtër”, i dashuruar pas verbërisë për hirë të b…shitjes, nga që nuk do të shikosh, se kush ta ka bërë gjëmën nga mbrapa. Nuk mundeni, që imoralitetin e gjenezës së persekutorit tuaj të dashur, të na e shisni ne si virtyt, ndaj protesta juaj “belbëzake” nuk ka moral, por turp për nënshtrimin!

Çdo qytetar që jeton në këtë vend, e di shumë mirë se çfarë ka hequr në këto 28 vite nga drejtësia e krijuar nga “demokomunisti”… demokrat i “madh”.

Janë me dhjetëra hetuesit e tmerrshëm dhe gjyqtarët vrasës, që “demokomunisti” i komanduar nga kasta e larguar, i bëri prokurorë, gjyqtarë, hetues dhe i ngjiti në shkallët më të larta të drejtësisë shqiptare, e duke e kthyer atë, në një strofkull biznesi kriminal. Sot, po dalin në pension, për t’i gëzuar vitet e demokracisë së bekuar… për ata, si milioner, pa u hyrë gjembë në këmbë, kurse ju heshtni dhe sulmoni fotografitë, duke bërë  thjeshtë “luftë me mullinjtë e erës”, të çorintuar e duke u jargavitur.

Persekutorët janë edhe sot e kësaj dite aty, mbi gjithçka, me çekiçin në dorë, duke na goditur në kokë, me mllef dhe urrejtje, por edhe duke i’u falenderuar ju, që i keni harruar. I keni harruar ju, të qorruarit me dëshirë, por ne jo.

I keni harruar ju, që hiqeni si të përndjekur, por nuk keni asnjë lidhje me të përndjekurit. I keni harruar ju, spiunë birucash të tredhur, që protestoni si antikomunistë, por i keni shërbyer dhe po i shërbeni edhe me më shumë zell sot komunizmit, duke puthur dhe përqafuar persekutorët.

I keni harruar dhe falur ju, që si bandë me ta, u bëtë bashkëpuntorë të vetëflijimit të të persekutuarve të vërtet. I harruat, gjoja… “shokët e idealeve”, që u dogjën vetëm për pak dinjitet dhe të drejta të mohuara nga “dashnorët” tuaj, por nuk i’u harrojnë ata, kur drejtësia të bëhet?!

Natyrisht ju i keni harruar, sepse nuk keni qenë aty, kur protestonte dhe dhunohej heroi i demokracisë nga “demokomunistët”, e kur udhëheqësi juaj i bënte “bashkëvuajtësit” siç i quani, sepse ato kurrë nuk do pranonin të kishin “vuajtur” si ju, që mos të ngriheshin një muaj nga shtrati  prej shkopit të gomës “demokrat”.

I keni harruar, sepse ju nuk ishit asgjëkundi në atë kohë, sepse kishit frikë edhe vetëm t’u afroheshit atyre, që kishin ngrënë “dhe”, dhëmbë shtrënguar në Spaç, kur ju vetëm emrin i kishit dëgjuar atij vendi.

Ndaj krimi nuk është komunist… por “komunist-antikomunist”, që na largoi “vite drite” nga demokracia dhe drejtësia, në bashkëpunim me të gjithë ata që shkelën mbi kauzën, duke u ushqyer me lëmoshën e persekutorit!/Zathur.net

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Fshatrat turistik që po shkatërrojnë gjithë bregun e Jugut nuk sjellin asnjë përfitim ekonomik për vendin, por do kthehen “zonë e ndaluar” dhe prona të Samir Manes dhe Artan Dulakut

Close