LAJMI I FUNDIT
Home . Kuriozitete . Shendeti . KUJDES!!! Këto gjëra nuk duhet t’i ndani kurrë me të tjerët, mund t’ju sëmurin rëndë

KUJDES!!! Këto gjëra nuk duhet t’i ndani kurrë me të tjerët, mund t’ju sëmurin rëndë

Ju duhet të kujdeseni për shëndetin e përgjithshëm dhe higjenën personale. Ja cilat janë gjërat që nuk duhet t’i ndani kurr me të tjerët sepse mund të merrni mikrobe e viruse që do t’ju kushtojnë shumë në aspektin shëndetësor:

Sapuni: është një produkt që ndihmon në eleminimin e baktereve, por pas përdorimit të tij disa nga bakteret mund të mbeten aty dhe mund të transferohen tek personi tjetër.

Furçja e dhëmbëve: nuk duhet ndarë kurrsesi me dikë tjetër sepse është burim i pashmangshëm bakteresh e virusesh.

Krëhëri, kapelet etj: janë burim që mund të transmetojnë morra.

Makijazhi: buzëkuqi mund të jetë një produkt që mund t’ju ngjisë herpesin. Ndërsa lapsi i syve apo remeli mund të transmetojë infeksionet e syve.

Brisqet: janë gjithashtu një produkt që nuk duhet ndarë asnjëherë me të tjerët, sepse mund të

shpërndajnë viruse.

Vëthët: janë një tjetër produkt që nuk duhen ndarë asnjëherë me të tjerërt.

Kufjet: mund të shpërndajnë tek të tjerët inflamacionet dhe infeksionet e veshit./Shendet+

Loading...
More in Shendeti
Shkencëtarët kanë gjetur ‘thembrën e Akilit’ për kancerin

Close