LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Kukan shpërthen ndaj Macron: Një sabotator i heshtur, shumë dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm…

Kukan shpërthen ndaj Macron: Një sabotator i heshtur, shumë dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm…

Ka reaguar edhe eurodeputeti Eduard Kukan pas bllokimit qe Macron i beri çeljes se negociatave per Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut edhe pse gjithr vendet e BE dhe drejtuesit e unionit ishin pro, pasi dy vendet i kishin plotesuar kushtet.

Me ane te nje reagimi ne Facebook, Kukan godet fort Macronin duke e cilesuar si sabotator i heshtur.

Kukan thekson se eshte ‘i neveritur dhe i indinjuar nga pozicioni i Francës në samitin e BE-së, që ka çuar në shtyrjen e procesit të zgjerimit të BE-së. Unë kisha një ide, atë që presidenti francez Macron kishte luajtur rolin e një sabotatori të heshtur për një kohë të gjatë.’

Me tej ai thekson se Macron eshte shumë dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm.

Reagimi i plotë:

Jam shumë i neveritur dhe i indinjuar nga pozicioni i Francës në samitin e BE-së, që ka çuar në shtyrjen e procesit të zgjerimit të BE-së. Unë kisha një ide, atë që presidenti francez Macron kishte luajtur rolin e një sabotatori të heshtur për një kohë të gjatë.

Sidoqoftë, nuk besoja se ata ishin drejtuar në një mashtrim të tillë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë kur u mor zyrtarisht vendimi. Me të vërtetë shumë dritëshkurtër dhe i papërgjegjshëm.

Ky është një gjest degradues drejt këtij rajoni strategjik për interesat globale të BE-së.
Do të dëshiroja t’u bëj thirrje partnerëve tanë të Ballkanit Perëndimor që të mos mërziten. Edhe pse e kuptoj plotësisht se sa e vështirë është.

Në BE, ata kanë një shumë miq dhe politikanë seriozë që do të vazhdojnë të punojnë me ta intensivisht për të arritur ambiciet e tyre europiane. Do të dëshiroja t’u bëj thirrje atyre që të dëshmojnë në përparimin e tyre të ardhshëm europian se ata kujdesen më shumë për krijimin e një Europe të bashkuar sesa ata që e komplikojnë veten sot.

Loading...
More in Aktualitet, Kryesore, Politike
Vetë lyen flokët, por për Ramën ka vërejtje: Paraqiten si patriotë të mëdhenj dhe e lënë mjekrën si Ismail Qemali

Close