Home . Aktualitet . Kush është biznesmeni i “domateve” Il Pasmaçiu, “alias” Yll Ndroqi

Kush është biznesmeni i “domateve” Il Pasmaçiu, “alias” Yll Ndroqi

Nga Gjergj Zefi

Xhemail Pasmaçiu ose “Ili” siç e njohin të gjithë, e ka filluar biznesin si tregtar fruta perimesh në vitin 1996. Magazina e tij Nr. 3 tek Brryli ishte me e preferuara. Ai nuk bënte pazar, Ili shiste lirë. Megjithëse Ili kishte vetëm një mjet Volvo frigorifer, ngjyrë të kuqe, me shofer Arjanin ai arriti ti konkurronte dhe sfidonte tregtarët e fuqishëm të atij tregu. E dini pse? Ili nuk i’a ndjente për domatet e as për kastravecat, por për “mallin” që gjendej në kutitë e tyre.

Kjo krijoi një konflikt mes tregtarëve që e dinin shumë mirë se me çfarë “zarzavatesh” punonte Ili! Në fillimet e para, Ili sillte “mall” nga Greqia, por duke parë se tregtarët lëvizën drejt Turqisë, mori dhe ai rrugën me Volvon e Kuqe, e si “shamikuqja” filloi kërkimin për “domate të kuqe”. Në Antalia u takua  me rekomandimin e një miku me shtetasin Abdulselam Turgutin. Ili, pas takimit me Turgutin, i’u rrit “biznesi” dhe filloi të udhëtonte çdo javë me kamionin e tij në destinacionin Tiranë-Selanik-Stamboll-Antalia.

Por konkurrenca e pandershme e mori në qafë Pasmaçiun. Një tregtar i mirëfillt, shtetas turk që kryente aktivitet për llogari të një firme turke të tregtimit të fruta-perimeve me emër Suah Arkadere, duke u ndjerë i rrezikuar nga humbja që i vinte prej konkurrencës së pandershme e Pasmaçiut, u interesua dhe zbuloi, se me cilën firmë turke punonte Ili, që i shiste produkte më lirë se sa ishin në prodhim. Pas kërkimeve ai zbuloi, se personi që e ngarkonte Ilin me produkte bujqësore falas, ishte pikërisht kurdi Abdulselam Turgut.

Arkadere e njihte mirë Abdulselamin dhe aktivitetin e tij, ndaj u interesua t’ia “digjte letrat” Ilit. Kështu, i ndjerë i rrezikuar për biznesin, bëri një kallzim në policin e Stambollit. Ndërsa tregtarët e fruta-perimeve prisnin të vinte Ili, që të merrnin mall të mirë dhe të lirë, biznesmenët që punonin në të njëjtën linjë njoftuan se Ylli me shoferin e tij ishin arrestuar për trafik droge. Lajmet u publikuan në të gjitha gazetat, por binte në sy publikimi në gazetën më të madhe turke “Hyriet”, e cila kishte me emër dhe mbiemër Xhemail Pasmaçiun (Ylli Ndroqin), shoferin e tij dhe turkun Abduslelam Turgut si të arrestuar.

Tregtarët e fruta-perimeve tek tregu i “Brrylit” ranë të qetë, se tashmë askush nuk do i konkurronte poshtërsisht. Nëse Ili pretendon se ky informacion nuk është i vërtet, tregtarët e fruta-perimeve e vazhdojnë ende aktivitetin dhe ky fakt njihet botërisht nga të gjithë?!

Nëse Ili mendon ndryshe, nesër do publikojmë, se si i’u kap makina pa dokumenta e firmës greke “Serreti” me drogë në Itali dhe sa para pagoi për të mos u zbuluar se e kujt ishte makina dhe takimin me hollandezët e “Grolsch Beer”, me ndërmjetësim të një shqiptari shumë të fuqishëm në fushën e tregtimit të narkotikëve në Roterdam./Pamfleti.com

Komento
Loading...

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001  

Mos e Humbisni
Julian Deda bën zbulimin, kush fshihet pas Lolitës…? (Foto)

Close