LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 10)

Blog

Lëvizja në vakum e Bashës dhe gjendja e pashpresë e PD pas dështimit të revoltave

Nga Spartak Ngjela Lëvizja në vakum e Bashës, gjendja aktuale e pashpresë për PD-në pas dështimit të revoltave, dhe, pamundësia për të ndaluar reformën: kjo është situata e opozitës jashtëparlamentare. Kurse gjendja politike e Shqipërisë, tani është solide, ndonëse që ...

Read More »

Përplasja me ‘Venecian’ dëshmon se kemi një President qesharak

Nga Endri Kajsiu “Presidenti shkeli kushtetutën kur anuloi zgjedhjet dhe vendosi shtyrjen e tyre pa pasur një kompetencë të tillë në Kushtetutë e në ligj”. Ky është konluzioni i opioninit të Komisionit të Venecias që ka hedhur në erë çdo ...

Read More »

Avokati Romeo Kara: Shqipëria nuk është plackë, që ka ngelur në mëshirën e dy tri b.andave për t’u ndarë

Shqiperia nuk eshte placke, qe ka ngelur ne meshiren e dy tri bandave për t’u ndare. Te tri bandat e quajtura te medha, nuk marrin me teper se 30% te votave te numrit total te votuesve. Kjo shifer u provua ...

Read More »

Lindje-Perëndim: A e shkarkojnë dot demokratët Donald Trumpin?!

Për muaj të tërë, demokratët ishin treguar të kujdesshëm; por përballë akuzave të reja kundër presidentit republikan Dondad Trump, rivalët politikë zgjodhën të mos qëndronin më duarkryq. Atë që ndoshta shumë në radhët e tyre do të kishin dashur ta ...

Read More »

Qytetarët në emigrim: Nuk vendos Amsterdami për fatin tonë…vendos Tirana dhe Prishtina, vendos shqiptaria

Patem fatin ne keto 25 vite te shohim, te jetojme , te degjojme por dhe te lexojme ne shtypin gjerman per Europen. Kur Holanda permend mafie , korrupsion , lere droge , kokaine dhe hashash me duhet te hesht nga ...

Read More »

Avokati Romeo Kara: Holanda, jo rastësisht është bërë e tërbuara kundër anëtarësimit të Shqipërisë në Europë

Holanda, jo rastesisht eshte bere e terbuara kunder anetaresimit te Shqiperise ne Europe. Holanda, kurre nuk eshte lincuar si porta kryesore e hyrjes se droges ne Europe nepermjet porteve te saj si dhe kontrolluesja e portes tjeter, Spanjes. Holanda nuk ...

Read More »

Sa mirë që s’të dëgjuam , sa keq që nuk na dëgjove…do e kishe parashikuar termetin që po të gremis!

Nga Anri Bala Na këshilloje çdo ditë, se duhet të të kishim dëgjuar dhe do të kishim fituar! Por ne, kurrë nuk të morëm seriozisht, duke parë, se si je katandisur, emigrantë në vendin tënd, që nuk të zë bytha ...

Read More »

Avokati dyshues për aftësitë e Metës: Ore, mos ia kanë hedhur juristët e stafit këtij presidenti mediokër?

Komisioni i Venecias e shkarkoi Metën. Nuk kish si të ishte ndryshe. “Nuk ka kompetencë kushtetuese presidenti, dhe në asnjë ligj, që të ndryshojë datën e zgjedhjeve”, thotë Komisioni.Këtë thashë edhe unë kur shpjegova pavlefshmërinë absolute të aktit administrativ. Është ...

Read More »

“Po heshtin si mumje për rikthimin e kolegve që i flakën rrugve”, Kreshnik Spahiu shpërthen ndaj Bashës pas takimit me Eduart Selamin ditën e sotme

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Eduart Selami është parë në selinë blu duke zhvilluar një takim me kryedemokratin Lulzim Basha.Nuk dihet ende nëse ky takim ka të bëjë me një rikthim të mundshëm të tij në PD. Por pas këtij takimi ...

Read More »

Mos ia vini re Ilir Metës, o “idiotër”!

Nga Ilirjan Blloshmi Në një vënd normal, me nje sistem drejtësie të rregullt, Ilir Meta duhet të ishte në vitin e tij të 9-të, të burgut. Por fatkeqsisht jetojmë në Shqipëri, dhe Ilir Meta është president. Tani për të gjithë ...

Read More »