LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 30)

Blog

Si e përjetova me frikë, takimin e parë me Pablo Escobar?

Nga Kreshnik Spahiu Ishte mbrëmje dhjetori. Shiu që binte me rrebesh dhe vetëtimat drithëruese më penguan ta dëgjoja zilen e telefonit: “Alo Kreshnik, jam Carlos Guerero”. Carlos ishte shefi amerikan i anti-korrupsionit dhe krimit në Shqipëri. Carlos ishte me origjinë ...

Read More »

Mirë tokën ta la babai, po eurot mos janë dhuratë nga agai?!

Lajmin se Monika Kryemadhi, ka një pallat në “Unazën e re” e kumtoi Presidenti Meta në një nga konferencat e shpeshta për shtyp, ku preku shumë çështje madhore, pa lënë mënjanë edhe atë të pasurisë familjare, pikërisht pallatin “Kryemadhi” në ...

Read More »

Pse opozita nuk arrin të bashkohet pas 30 qershorit?

Nga Mero Baze Nuk ka ndodhur kurrë, në asnjë krizë politike në Shqipëri, që opozita të mos ketë së paku një qëndrim, ose një vizion të përbashkët, për zgjidhjen e krizës. Pasi dështuan me djegien e mandateve dhe pengimin e ...

Read More »

Bledi Mane: 11 “kuçedrat” autoktone që bëjnë zap institucione, burra dhe burrecër në Shqipëri

Nga Bledi Mane Ashtu si kushtet atmosferike, edhe influencat politike-financiare në këtë vend nuk kanë rregulla loje. Qarkullojnë të hapërdara, përplasen dhe godasin miq e kundërshatrë pa drojë e pa asnjë keqardhje. Me kultin e individit që qëndron i ngulur ...

Read More »

Atë që s’e zgjidhi dot në Tiranë, s’mund ta zgjidhë në Xhafzotaj!

Nga Skënder Minxhozi Në fillim vendosi se duhet të votonim më 30 qershor 2019. Gjashtë muaj më vonë na tha se ajo datë anullohet, por nuk na komunikoi një datë të re, siç e kërkon Kushtetuta e vendit. Prodhoi një ...

Read More »

Maliqe në fuqi të tretë!

Nga Akil Ylli Pa prit e pa kujtu, ne sezonin me relaksues, siç eshte ai veror, i çohet Kry-Maliqit tone, dhe fton ne Maliq Kapi, tane Maliqeriqet qe kaperdisen rrugve, dhe qe s’ju ka mbete asgje tjeter ne dore, perveç ...

Read More »

Fotografi italian: Ju shqiptarët nuk bëni dot demokraci, por vetëm kaos

Nga Ylli Polovina Në fundgusht 1998 ishte e bërë e dukshme në shtypin italian, sidomos në rastet e analizave, ideja se Sllobodan Millosheviçi dhe ushtria e tij ia kishin dalë jo vetëm frenimit të luftës së armatosur të shqiptarëve të ...

Read More »

Avokati Romeo Kara: Nëse ky është “vettingu” me këto çudira mallkuar qoftë po u bë!

Nga Romeo Kara Që në krye të herës kam kontestuar vettingun çalaman që ecën me hapin e breshkës dhe fut ujë në të gjitha drejtimet.Nuk mund të rri pa kontestuar të paktën një emër, që pretendon të jetë pjesë e ...

Read More »

Avokati Romeo Kara për djalin e Fanes së News 24: “Irfanët” nuk mund të përjetësohen si zotër të këtij vendi!

Nga Romeo Kara “E zeza rrin, por i zoti e gerric”! Keshtu dhe puna me cunin e Irfanit. Nxiton per krenari, cuni i Irfanit te beje publike pasurine dhe lluksin e tij, por i ati nuk eshte kaq transparent te ...

Read More »

Sindroma e Babales, është ul këmbëkryq tek opozita e rrugës

Nga Akil Ylli Deshta me marre 15 ditshin, por s’paska qene e thene. S’te lem o te keqen vllaj, Lulashi me shok! Shyqyr qe s’jam vetem, se rrezik me thane, ky paska dal meç, qe merret prap ma ta, midis ...

Read More »