LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog (page 302)

Blog

Sekreti i Asadit

Nga Erik Folat Dëshmitë që tregojnë përpjekjet siriane për prodhimin e armës bërthamore Për vite të tërë, mendohej se Izraeli ia kishte dalë të shkatërronte aftësinë e prodhimit të armëve bërthamore nga Siria, me sulmet ajrore të vitit 2007 në ...

Read More »

Fuqia “mashtruese” e reklamave

Reklamuesit nuk do të punonin aq mirë sa punojnë, nëse ata nuk kanë një kuptim të thellë për  nevojat tona të vërteta. Gjithësesi, të armatosur me këtë njohuri, ata janë jashtëzakonisht të pandjeshëm dhe “mizorë” ndaj nesh. Pasi ndërsa na ...

Read More »

Një rrëfim përmes fotografive për momentet më të rëndësishme të vitit 2014

70 VJET PAS ZBARKIMIT NE NORMANDI NJE VETERAN I LUFTES SE DYTE BOTERORE ATLETI AFRIKANO JUGOR PISTORIUS SHPALLET FAJTOR PER VRASJEN E ISH TE FEJUARES SE TIJ CEREMONIA E HAPJES SE LOJERAVE OLIMPIKE NE-SOCHI CMENDURI HI TECH INAUGURIMI I DALJES ...

Read More »

Si ishte Shqipëria në vitin 1957

Albanologu i njohur, Robert Elsie, në faqen e tij dedikuar hulumtimeve për Shqipërinë, në seksionin e fotove, sjell këtë koleksion fantastik, të realizuar në vitin 1957 nga Wilfried Fiedler. “Prof. Dr. Wilfried Fiedler (lindur 1933 në Oberfrohna, Chemniz) është albanologu ...

Read More »

Si dikur… “Orange wines”

I quajnë Orange wines sot, verëra si Ribolla Anfora 2006 e prodhuesit Gravner apo Vitovska MM9 (2009) e Vodopivec, për të përmendur ndonjë pak më të famshme. Së fundmi janë vlerësuar me disa çmime dhe jane verëra që më shumë ...

Read More »

Shkrim Promocional/ BieS Evente: Parajsa ku ëndrra bëhet realitet dhe realiteti shndërrohet në ëndërr

Nëse keni menduar që ëndrrat tuaja të bëhen realitet, dhe realiteti të shndërrohet në ëndërr, mund të vizitoni “BieS Evente”. Aty do të mundni të planifikoni ditën tuaj të rëndësishme, e cila mund të jetë dasma juaj, ditëlindja, fejesa, festa ...

Read More »

E fshehta e Hitlerit: Fotot e pazbuluara në Kaliforni për dekada të tëra

Për vite të tëra, Bridget Harris kishte dëgjuar me vëmendje tregimet e nënës së saj rreth përvojave të gjyshit të saj të ndjerë në Luftën e Dytë Botërore – por gjatë bisedës së tyre të fundit, ka qenë një gjë ...

Read More »

Wall Street Journal: Sulltani i ri i Turqisë

Triumfin e tij në zgjedhjet presidenciale në Turqi, Recep Tayyip Erdogan, e ka quajtur “trofe të natës për demokraci”, shkruan në fillim të editorialit të vet, e përditshmja Wall Street Journal, dhe konstaton se kjo është një mënyrë për t’i ...

Read More »

Letrat sekrete të Nënë Terezës

Nënë Tereza ka qenë një ikonë. Për besimtarët, vepra e Zotit mbi Tokë. Shërbimi i saj për të varfrit e Kalkutës ishte një simbol i dhembshurisë fetare, i njohur në të gjithë botën. Ajo u vlerësua me Çmimin Nobel për ...

Read More »

Maturantët (2004)

Nga Reldar DEDAJ Nuk mund ta themi se mund të jemi të gjithë shokë armësh, por me siguri, shokë zemre mendojmë se po. Por ç’duam të nënkuptojmë me këtë fjali të parë? Ja pra, po rrëfejmë! Me njëzet gusht, në ...

Read More »